07. 12. 2017 17:24 | BRATISLAVA/TV Markíza

Arabský svet zúri! Viaceré krajiny ostro kritizujú Trumpovo rozhodnutie

Nesúhlas sa pritom neozýva len z moslimských krajín. Trump by v tejto otázke márne hľadal podporu aj v Európe.

Pálenie vlajok.
Pálenie vlajok. Foto: TV Markíza

Arabský svet zúri! Viaceré krajiny, vrátane amerických spojencov, ostro kritizujú Trumpovo rozhodnutie uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Palestínčania zase plní hnevu vyšli do ulíc a pália americké vlajky!

„Dnes, konečne uznávame to, čo je zrejmé, že Jeruzalem je hlavné mesto Izraela. Je to len uznanie reality, nič viac nič menej, niečo, čo sme mali urobiť už dávno," vyhlásil Trump.

Netrvalo dlho a po tomto kontroverznom kroku, ktorému sa americkí prezidenti 22 rokov vyhýbali, nahnevaní Palestínčania vyšli do ulíc. Na posvätné mesto si robia nárok aj oni a tiež s ním rátajú do budúcnosti ako s hlavným mestom svojho vlastného štátu.

Vodca palestínskej islamistickej organizácie Hamas dokonca o rozhodnutí hovorí ako o vyhlásení vojny. Palestínčanov vyzval, aby začali s intifádou teda povstaním proti izraelskej okupácií. Pri povstaniach v minulosti prišli o život tisícky ľudí.

Izrael posiela do ulíc stovky vojakov. Nahnevaní však nie sú len Palestínčania. Protestuje sa aj v Jordánsku, Pakistane či Turecku.

 

„Týmto krokom hádžete celý región do ohnivého kruhu. Čo tým chcete docieliť pán Trump? Čo je toto za prístup? Politickí lídri sú tu na vytváranie mieru, nie konfliktov," vyhlásil turecký prezident Tayyip Erdogan.

Nesúhlas sa pritom neozýva len z moslimských krajín. Trump by v tejto otázke márne hľadal podporu aj v Európe.

„Toto oznámenie nás môže uvrhnúť do ešte temnejších časov, než aké žijeme teraz," vyhlásila šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

„Všetkých vyzývam, aby rešpektovali status quo v súlade s predchádzajúcimi rezolúciami OSN. Vyzývam k múdrosti a obozretnosti, aby sme nevytvárali ďalšie napätie vo svete, ktorý je už aj tak poznačený krutými konfliktmi," vyzval pápež František.

Donald Trump už v kampani sľuboval, že k tomuto kroku pristúpi. Jeho administratíva dodáva, že prezident len uznal to, čo už existuje. Zákon o Jeruzaleme, ktorý počíta aj s presunom ambasády z Tel Avivu, totiž USA prijali ešte za vlády Billa Clintona.

Komentáre ( 0)