08. 12. 2017 12:20 , článok bol aktualizovaný 08. 12. 2017 16:04 | JERUZALEM/TASR

Stovky Palestínčanov sa dostali do potýčiek s políciou, hlásia prvé obete

Protestné manifestácie chystajú v piatok zo solidarity k Palestínčanom viaceré moslimské krajiny naprieč Blízkym východom.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Izraelskí vojaci zastrelili v piatok v pásme Gazy pri hraniciach s Izraelom 30-ročného palestínskeho muža, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na miestne ministerstvo zdravotníctva.

Išlo o prvé úmrtie od stredy, keď na palestínskych územiach vypukli potýčky s políciou po tom, ako prezident USA Donald Trump uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Viac ako 35 ďalších Palestínčanov utrpelo v pásme Gazy zranenia, dvaja z nich vážne. Niektorí boli zranení aj následkom ostrej streľby.

Stovky palestínskych protestujúcich sa po piatkových modlitbách dostali do potýčok s izraelskými bezpečnostnými silami v predjordánskych mestách Hebron, Betlehem a Ramalláh. Podľa agentúry AP išlo o prejav ich rozhorčenia nad rozhodnutím vlády USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Demonštranti pálili pneumatiky, hádzali kamene na izraelských policajtov, ktorí odpovedali slzotvorným plynom a gumenými projektilmi. Niekoľko ľudí bolo zatknutých.

V Gaze vyšli do ulíc tisícky ľudí a odsudzovali oznámenie prezidenta USA Donalda Trumpa. Tisíce palestínskych veriacich sa zhromaždili tiež pri jeruzalemskej mešite al-Aksá. Posvätný komplex na Chrámovej hore je častým miestom zrážok palestínskych výtržníkov s izraelskou políciou.

Palestínske úrady vyhlásili vo štvrtok generálny štrajk a uzatvorili všetky obchodné strediská, školy a verejné inštitúcie.

Protestné manifestácie organizovali v piatok zo solidarity k Palestínčanom viaceré moslimské krajiny. V iránskom Teheráne sa zhromaždili stovky veriacich a skandovali "Smrť Amerike" a "Smrť Izraelu" v hneve nad Trumpovým rozhodnutím. Podľa iránskych médií sa podobné zhromaždenia konali aj v iných mestách po celej krajine.

Stovky moslimov vyšli do ulíc aj v Islamabade a iných pakistanských mestách a demonštranti pálili figuríny Trumpa, aby vyjadrili solidaritu s Palestínčanmi. Islamistickí lídri v prejavoch vyzývali moslimské krajiny, aby prerušili diplomatické vzťahy s Washingtonom s cieľom vyvinúť tlak na amerického prezidenta, aby svoje rozhodnutie prehodnotil.

Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, v ktorom vyjadrilo znepokojenie nad tým, že Trump zmenil "právny a historický status" Jeruzalema.

Stovky Jordáncov pochodovali v Ammáne po piatkových modlitbách a skandovali "Jeruzalem je arabský" a "Amerika je hlavou hada". Demonštranti tiež niesli plagáty zobrazujúce jordánskeho kráľa Abdalláha II. a mešitu al-Aksá v Jeruzaleme. Jordánsko má veľkú palestínsku populáciu, pripomína agentúra AP.

Rovnako v egyptskej Káhire demonštrovali stovky ľudí proti rozhodnutiu USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Skandovali "Jeruzalem je arabský" a vyzývali na "arabskú jednotu proti sionistickému útoku". Iní skandovali, že obetujú za mešitu al-Aksá svoje "duše a krv".