11. 12. 2017 14:01 , článok bol aktualizovaný 11. 12. 2017 20:59 | NEW YORK/pg, TASR

V New Yorku útočil samovražedný atentátnik. Na internete sa dozvedel, ako vyrobiť bombu

Zadržaný muž pochádza údajne z Bangladéša.

Starosta New Yorku označil incident za pokus o teroristický čin.
Starosta New Yorku označil incident za pokus o teroristický čin. Foto: TASR

Polícia, hasiči aj pyrotechnici zasahovali pri výbuchu pri autobusovej stanici Port Authority neďaleko námestia Times Square na Manhattane v New Yorku.

Guvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo uviedol, že muž podozrivý z odpálenia rúrkovej bomby v newyorskom metre zrejme vyrobil výbušné zariadenie na základe inštrukcií na internete a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o rozsiahlejší plán.

Podľa vyhlásenia Cuoma pre spravodajskú stanicu NY1 majú predstavitelia "dôvod myslieť si, že táto osoba si na internete vyhľadala návod, ako podomácky vyrobiť bombu".

K incidentu došlo v pondelok ráno miestneho času. Podľa zdrojov spravodajskej stanice ABC News z prostredia polície výbuch zapríčinila rúrková bomba, ktorá bola odpálená v podchode pod stanicou spájajúcom dve linky metra.

Neďaleko autobusovej stanice vybuchla rúrková bomba.
Neďaleko autobusovej stanice vybuchla rúrková bomba. Foto: TASR
 

Polícia zadržala jedného podozrivého. Ako uviedol New York Post, išlo o 27-ročného muža z Bangladéša inšpirovaného Islamským štátom. Zadržaného identifikovali ako Akeyada Ullaha, citovala CNN policajného vyšetrovateľa Jamesa O´Niella. K telu mal pripevnenú podomácky vyrobenú nálož, ktorú úmyselne odpálil.

Muža previezli do nemocnice, utrpel tržné rany a popáleniny na rukách a bruchu. Okrem neho utrpeli zranenia najmenej ešte traja ľudia, no nie sú v ohrození života, píše BBC. Linky metra evakuovali.

First photo of New York bomb suspect with burned midriff after 'suicide belt' detonated too earlyhttps://t.co/ONvYHmEMFm pic.twitter.com/Dsu5hTLoWy

- Daily Mirror (@DailyMirror) 11. prosince 2017

Newyorský starosta Bill de Blasio podľa BBC uviedol, že išlo o pokus o teroristický čin. Zároveň dodal, že žiadne ďalšie útoky New Yorku nehrozia.

O incidente už informovali amerického prezidenta Donalda Trumpa.

 

Komentáre ( 0)