12. 12. 2017 09:07 , článok bol aktualizovaný 12. 12. 2017 11:25 | BRATISLAVA/kacs

VIDEO: Pri výbuchu v Rakúsku sa zranil Slovák

V obci Baumgarten an der March vybuchla prečerpávacia plynová stanica.

Výbuch pri slovenskej hranici
Výbuch pri slovenskej hranici Foto: reprofoto/Reuters TOMAS HULIK
Požiar blízko rakúskych hraníc
Silná explózia neďaleko slovensko-rakúskej hranice
Explózia a požiar v Rakúsku.

V utorok ráno vystrašila Slovákov, ktorí bývajú v blízkosti Rakúska, silná rana a následný požiar. V rakúskej obci Baumgarten an der March vybuchla prečerpávacia plynová stanica. Agentúra APA informuje o jednej obeti a 21 zranených.

Polícia SR na svojom Facebooku informovala o tom, že medzi zranenými je aj jeden Slovák, ktorý sa nachádza v nemocnici. "Nič vážne sa mu, našťastie, nestalo," uviedli policajti.

Rakúska polícia vylúčila teroristický čin, pravdepodobnou príčinou explózie mala byť technická porucha.

Ako napísal portál tn.nova.cz citujúc Gas Connect Austria, výbuch obmedzil dodávky plynu do Slovinska, Chorvátska a Talianska, ktoré podľa talianskeho ministra priemyslu vyhlási stav núdze. "Tranzit cez Rakúsko smerom na juh a juhovýchod je prerušený až do ďalšieho oznámenia," vyhlásila spoločnosť. Odbor komunikácie Ministerstva hospodárstva SR uviedol, že udalosť nemá vplyv na dodávky plynu pre odberateľov na Slovensku.

 

Po výbuchu hrozila evakuácia obce Vysoká pri Morave

Silnú detonáciu i plamene spozorovali aj Slováci. Napríklad v Devínskej Novej vsi, ale i Stupave. Výbuch bolo podľa svedkov počuť na kilometre ďaleko. Spôsobil tiež mimoriadnu situáciu vo Vysokej pri Morave. Starosta Dušan Dvoran potvrdil, že bol blízko k vyhláseniu evakuácie obce. Pre náš portál povedal, že zatiaľ netuší, či na mieste pracovali aj Slováci.

Dvoran uviedol, že k výbuchu malo prísť na tranzitnom plynovode medzi Vysokou pri Morave a rakúskou obcou Baumgarten an der March. "Bolo to asi 500 metrov od nás, obrovský výbuch a potom plamene až do výšky 100 m," opísal situáciu. "Bál som sa, že sa to bude šíriť smerom k nám," dodal.

Dvoran okamžite upovedomil záchranné zložky i odbor krízového riadenia civilnej ochrany v Malackách. "Evakuácia obyvateľov napokon nebola potrebná," potvrdil starosta.

ZDROJ: Twitter/Georg Fischer

Rakúska polícia vyzýva vodičov, aby sa miestu nešťastia, kde zasahujú záchranári a hasiči, vyhli. Podľa agentúry APA sa požiarnikom podarilo veľký požiar dostať pod kontrolu, pracujú ešte na uhasení tých menších.

Do záchrannej akcie je zapojený aj zdravotnícky vrtuľník. Príčiny výbuchu začala vyšetrovať polícia. Zisťujeme podrobnosti. Na mieste je aj štáb TV Markíza.

Rozsiahly požiar bolo vidieť aj z niektorých slovenských miest:

 

 

 


Komentáre ( 0)