28. 12. 2017 11:43 | ANKARA/TASR

Musíme znížiť počet nepriateľov. Erdogan chce naprávať vzťahy s európskymi krajinami

Lídrov Nemecka, Holandska a Belgicka označil za "starých priateľov".

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naznačil, že chce napraviť napäté vzťahy s niektorými európskymi krajinami. Vyhlásil, že Turecko musí "znížiť počet (svojich) nepriateľov a zvýšiť počet priateľov". Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP. Vo vyjadreniach zverejnených tureckým denníkom Hürriyet Erdogan označil lídrov Nemecka, Holandska a Belgicka za "starých priateľov" a vzájomné kontakty z poslednej doby zhodnotil ako "celkom dobré".

Poznamenal pritom, že predstavitelia uvedených krajín, rovnako ako Turecko, odmietajú nedávne rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela. Napätie medzi Ankarou a viacerými európskymi krajinami eskalovalo po tom, ako tamojšie úrady zabránili tureckým ministrom, aby tam uskutočnili politické zhromaždenia pred aprílovým ústavným referendom v Turecku.

Erdogan následne ostro kritizoval svojich európskych partnerov a opakovane ich obviňoval z rasizmu, podpory terorizmu a prirovnával ich k nacistom. Európske štáty zase poukazovali na zhoršujúci sa stav v oblasti dodržiavania ľudských práv a demokratických princípov v Turecku, pripomína agentúra AP.

Komentáre ( 0)