30. 12. 2017 16:38 , článok bol aktualizovaný 30. 12. 2017 20:41 | PETROHRAD/TASR

Podozrivým z bombového útoku v Petrohrade je 35-ročný miestny občan

Pri útoku utrpelo zranenia 13 ľudí.

Po útoku v Petrohrade.
Po útoku v Petrohrade. Foto: TASR/AP
Ruská hlavná domáca bezpečnostná služba (FSB) v sobotu oznámila, že zatkla muža podozrivého zo spôsobenia stredajšieho výbuchu v supermarkete v Petrohrade.

Pri útoku v priestore, kde si zákazníci odkladajú tašky, utrpelo v stredu 27. decembra zranenia 18 ľudí. Osem z nich je stále hospitalizovaných. Aktuálne informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Federálna bezpečnostná služba (FSB) oznámila zatknutie prostredníctvom ruských tlačových agentúr, ale neuviedla totožnosť podozrivého, ani ďalšie podrobnosti o motíve jeho činu. FSB dodala, že podozrivý zorganizoval a vykonal útok sám, "na vlastnú päsť".

V piatok sa k bombovému útoku prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS), uviedla americká skupina SITE, ktorá monitoruje vyhlásenia IS na internete. Avšak člen bezpečnostného výboru v dolnej komore ruského parlamentu spochybnil tvrdenie IS a dodal, že išlo zrejme len o pokus džihádistov dosiahnuť publicitu a vylepšiť si povesť po porážke v Sýrii aj Iraku.

FSB uviedla, že podozrivého odovzdala Vyšetrovaciemu výboru, najvyššie postaveného vyšetrovaciemu orgánu v Rusku. FSB sa zvyčajne sama zaoberá podozrivými teroristami a odovzdanie muža môže naznačovať, že mal iné motívy činu než terorizmus.

Ruská tlačová agentúra Interfax v sobotu napísala, že podozrivým je 35-ročný obyvateľ Petrohradu, ktorý je podľa svojich slov členom tajného hnutia a užíva drogy.

Ruský prezident Vladimir Putin už skôr označil explóziu v petrohradskom supermarkete za teroristický útok a dodal, že bezpečnostných službám nariadil, aby podozrivých na mieste zabili, ak budú klásť pri zatýkaní odpor.

Podľa vyšetrovateľov v priestore, kde si zákazníci odkladajú tašky, sa nachádzalo podomácky vyrobené výbušné zariadenie obsahujúce 200 gramov trhaviny. Nálož bola plná kovových dielov, aby napáchala čo najväčšie škody.