04. 01. 2018 10:54 | BEJRÚT/DAMASK/TASR

Sýrsko-ruské nálety usmrtili 28 civilistov neďaleko Damasku, tvrdí SOHR

Asadove ozbrojené sily za pomoci Ruska v posledných mesiacoch dobyli naspäť územie od opozičných bojovníkov podporovaných Západom a od militantov.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia Foto: TASR

Nálety sýrskej vlády a spojeneckého Ruska usmrtili v noci nadnes najmenej 28 civilistov v bašte povstalcov neďaleko hlavného mesta Damask, v oblasti Východná Ghúta. Informovala o tom organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktorá monitoruje vojnu v krajine.

Sýrske ozbrojené sily, podporované ruskými náletmi, nedávno zintenzívnili útoky na obliehanú oblasť Východná Ghúta na okraji Damasku a snažia sa odtiaľ vyhnať opozičných bojovníkov.

Ruské lietadlá v noci bombardovali mesto Misaraba vo Východnej Ghúte a zabili najmenej 19 civilistov, uviedlo SOHR.

Deväť ďalších civilistov zahynulo pri náletoch sýrskych vládnych lietadiel, ktoré cielili na mestá Arbín a Bajt Sawá vo Východnej Ghúte, oznámilo SOHR.
Miestni aktivisti zverejnili videá zachytávajúce, ako po údajných náletoch v spomínanej oblasti ľudia vyťahujú z trosiek telá detí, a tiež krik ich príbuzných.

Východná Ghúta je hlavnou opozičnou baštou na okraji Damasku. Tamojšie povstalecké skupiny, ktoré oslabujú vzájomné spory, strácajú v posledných mesiacoch územia v prospech vládnych síl.

Východnú Ghútu už vyše štyri roky obliehajú sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Celkovo 400.000 ľudí v oblasti je od roku 2013 do veľkej miery odrezaných od humanitárnej pomoci.

Asadove ozbrojené sily za pomoci Ruska v posledných mesiacoch dobyli naspäť územie od opozičných bojovníkov podporovaných Západom a od militantov.

Sýria zažíva vojnový konflikt s mnohými zúčastnenými stranami, ale začal sa v roku 2011 pokojnými protivládnymi protestmi.