09. 01. 2018 06:39 , článok bol aktualizovaný 09. 01. 2018 15:10 | SOUL/TASR

Severná Kórea vyšle na zimnú olympiádu delegáciu na vysokej úrovni

Na olympiádu vyšle aj skupinu fanúšikov, umelcov či novinárov.

Severná Kórea vyšle na zimnú olympiádu delegáciu na vysokej úrovni.
Severná Kórea vyšle na zimnú olympiádu delegáciu na vysokej úrovni. Foto: TASR/AP Photo/Ahn Young-joon

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) súhlasila v utorok s návrhom Južnej Kórey na uskutočnenie spoločných rozhovorov o vojenských otázkach, ktorých cieľom je zmiernenie napätia medzi oboma krajinami.

KĽDR tiež súhlasila s vyslaním delegácie na februárové zimné olympijské hry v juhokórejskom Pchjongčchangu, uvádza sa v spoločnom vyhlásení delegácií oboch krajín po skončení rozhovorov delegácií Južnej Kórey a KĽDR v pohraničnej dedine Pchanmundžom, napísala agentúra Jonhap. 

KĽDR podľa ministerstva navrhla, že na olympiádu vyšle aj skupinu fanúšikov, športovcov zastupujúcich Ľudový olympijský výbor, skupinu umelcov, tím novinárov a tím kórejského bojového športu taekwondo. Juhokórejská strana sa zasa vyslovila za to, aby obe krajiny pochodovali spoločne počas otváracieho a záverečného ceremoniálu olympiády.

Súčasťou spoločného vyhlásenia však nie je návrh juhokórejskej delegácie na uskutočnenie rozhovorov o humanitárnych otázkach. Konkrétne malo ísť o rokovania predstaviteľov Červeného kríža z oboch krajín, na ktorých sa mali dohodnúť nové stretnutia kórejských rodín rozdelených vojnou z rokov 1950-53. 

Soul ďalej navrhol konanie rozhovorov o vojenských otázkach venovaných predchádzaniu náhodných konfliktov. "Okrem toho sme vyjadrili potrebu okamžite obnoviť dialóg o mierovom urovnaní, vrátane denuklearizácie, a na základe vzájomného rešpektu spolupracovať a zastaviť aktivity, ktoré by zvýšili napätie na Kórejskom polostrove," cituje CNN juhokórejského ministra pre zjednotenie Čo Mjong-kjona, ktorý vedie päťčlennú delegáciu svojej krajiny.

Počas prvých oficiálnych rozhovorov od roku 2015 sa obe delegácie v Pchanmundžome dohodli na zriadení priamej vojenskej linky a začatí spolupráce a rozvoji vzťahov prostredníctvom rokovaní na rozličných úrovniach.

 

Komentáre ( 0)