17. 01. 2018 16:47 | BERLÍN/TASR

Merkelová chce hodnotiť Kurza podľa činov, v utečeneckej politike sa rozchádzajú

Nemecká kancelárka privítala v stredu rakúskeho partnera na jeho prvej oficiálnej návšteve Nemecka.

Sebastian Kurz a Angela Merkelová.
Sebastian Kurz a Angela Merkelová. Foto: TASR

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu po stretnutí s novým rakúskym náprotivkom Sebastianom Kurzom povedala, že vidí dobrý základ na intenzívnu vzájomnú spoluprácu. Koaličnú vládu, ktorú zostavila Kurzova Rakúska ľudová strana (ÖVP) s pravicovo-populistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), bude Berlín hodnotiť až podľa jej činov, citovala Merkelovú agentúra DPA.

Šéfka nemeckej vlády po prijatí Kurza v Berlíne konštatovala, že vo vzťahoch medzi Nemeckom a Rakúskom je len málo vecí, ktoré ich rozdeľujú. Ako príklad uviedla rakúsku žalobu na Európskom súdnom dvore, ktorej predmetom je rozhodnutie Nemecka zaviesť mýto pre osobné automobily.

Merkelová a Kurz na tlačovej konferencii v Berlíne taktiež potvrdili, že majú rozdielne postoje v oblasti utečeneckej politiky. Rakúsky kancelár vyjadril v tejto súvislosti názor, že diskusia o migračných kvótach v EÚ zaberá "trochu priveľa" priestoru. Kurz je presvedčený, že riešenie migračnej otázky spočíva v "riadnej ochrane vonkajších hraníc" a "výraznejšej pomoci" priamo na miestach, odkiaľ migranti prichádzajú.

Dodal, že nie je správne, ak namiesto štátov rozhodujú prevádzači o tom, kto sa dostane do Európy. Podľa Kurza nikto nemôže vyčítať Rakúsku, že je nesolidárne, keďže prijalo nadmerný počet utečencov. Merkelová súhlasila s tým, že v migračnej politike ide predovšetkým o ochranu vonkajších hraníc EÚ, dohody s krajinami pôvodu či hospodársku pomoc a že je potrebné nelegálnu migráciu obmedziť.

Odmieta však, aby sa niektoré krajiny nepodieľali na európskej solidarite, pokiaľ ochrana vonkajších hraníc dostatočne nefunguje. Nemecká kancelárka privítala v stredu rakúskeho partnera na jeho prvej oficiálnej návšteve Nemecka, odkedy sa v decembri ujal svojej funkcie. Kurza prijala vo svojom úrade s vojenskými poctami, následne s ním prediskutovala okrem utečeneckej politiky aj tému budúcnosti EÚ. Rakúsko totiž v druhej polovici tohto roka prevezme rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

Komentáre ( 0)