18. 01. 2018 14:27 | BRATISLAVA/kacs

Mladá Britka dostala za pašovanie doživotie. Čaká rovnaký osud aj Češku Terezu?

Súd nebral ohľad ani na to, že práve v tom čase bola Khadija Shah tehotná.

Češka Tereza pri výsluchu.
Češka Tereza pri výsluchu. Foto: YouTube/Jamws Bond

Českú pašeráčku Terezu môže stretnúť podobný osud, ako Britku Khadiju Shah. Mladá mamička skončila za pašovanie heroínu v pakistanskom väzení a odsúdili ju na doživotie. Súd nebral ohľad ani na to, že práve v tom čase bola tehotná, píše tn.cz.

Britku pakistanského pôvodu a matku troch detí zadržali v roku 2012 na letisku v Islamabade, keď colníci našli v jej kufri drogy. A nebolo ich málo. V batožine pašovala 63 kilogramov heroínu. V tej dobe mala 25 rokov a žila v britskom Birminghame.

O dva roky neskôr si vypočula tvrdý trest - doživotné väzenie. Shah bola v čase svojho zadržania v šiestom mesiaci tehotenstva. Do Pakistanu cestovala spoločne so svojími malými deťmi - päťročným synom a štvorročnou dcérou.


V septembri 2012 za mrežami porodila dcéru Malaika, ktorá zatiaľ zostáva v cele s ňou. Britka sa rovnako ako Tereza obhajuje tým, že o drogách vo svojej batožine nemala ani tušenie. O jej záchranu sa márne pokúšalo mnoho ľudí a organizácií.

Podmienky vo väzení boli aj pre ženu vo vysokom stupni tehotenstva veľmi prísne - tlačila sa v malej miestnosti s ďalšími ôsmimi ženami a dostávala len chlieb a vodu. Za mrežami boli aj jej deti, neskôr im umožnili vrátiť sa do Británie.

"Nie je to jej chyba, nevedela o tom," povedala Khadijina matka. "Svoju dcéru poznám, je to nevinné dievča," dodala. Dve staršie deti žijú v Británii u svojej babičky. "Moja dcéra mi dodáva silu. Inak by som sa z toho tu zbláznila," opísala Khadija Shahová s tým, že sa dievčatko za mrežami hrá napríklad s obalmi od jedla.

Terezu H. (21) Pakistanci zadržali na letisku v Láhaure minulú stredu tesne pred nastúpením do lietadla. V batožine je colníci objavili deväť kíl heroínu.


Komentáre ( 0)