20. 01. 2018 08:01 , článok bol aktualizovaný 20. 01. 2018 15:43 | WASHINGTON/TASR

Návrh financovania vlády neschválili, v Spojených štátoch došlo k shutdownu

Takáto situácia nastala naposledy v októbri 2013 a trvala 16 dní.

Budova Kapitolu v americkom Washingtone
Budova Kapitolu v americkom Washingtone Foto: Shutterstock.com

V Spojených štátoch došlo k tzv. shutdownu, zastaveniu financovania federálnych úradov. Návrh zákona o krátkodobom financovaní vlády USA nezískal totiž v piatok v Senáte potrebnú podporu. Schváliť ho mali do polnoci miestneho času. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

Návrh o financovaní vlády do 16. februára nezískal potrebných 60 hlasov. V 100-člennom Senáte majú republikáni 51 kresiel.

Takáto situácia nastala naposledy v októbri 2013 a trvala 16 dní.

Trump obvinil demokratov

Prezident Donald Trump zo shutdownu obvinil v sérii príspevkov na Twitteri demokratov. "Demokratov oveľa viac zaujímajú nelegálni prisťahovalci než naša skvelá armáda a bezpečnosť na našich južných hraniciach. Mohli sa s nami ľahko dohodnúť, no zahrali to na shutdown," napísal Trump na Twitteri.

"Toto je moje prvé výročie v prezidentskom úrade a demokrati mi zjavne chceli dať pekný darček," pokračoval americký prezident v ďalšom zo svojich príspevkov. "Pre tých, čo sa čudujú, republikáni majú v Senáte len 51 hlasov a potrebujú 60. To je dôvod prečo potrebujeme získať viac republikánov vo voľbách v roku 2018! Potom budeme môcť byť prísnejší ohľadom kriminality (a hraníc) a ešte lepší čo sa týka armády a veteránov!" dodal Trump v ďalšom príspevku.

Narážal v ňom na nadchádzajúce voľby do časti Senátu, v ktorých sa v novembri bude hlasovať o vyše tretine kresiel.

Blokovanie legislatívy

Návrh zákona o krátkodobom financovaní vlády USA odobrila ešte vo štvrtok Snemovňa reprezentantov pomerom hlasov 230:197 a posunula ju na hlasovanie Senátu. Ten ju mal schváliť do polnoci miestneho času z piatka na sobotu, pričom bolo potrebných minimálne 60 hlasov.

V 100-člennom Senáte majú však republikáni len 51 kresiel a demokrati vopred avizovali, že túto legislatívu budú blokovať. Návrh zákona nakoniec podporilo len 50 senátorov, proti sa okrem väčšiny demokratov vyslovila aj hŕstka republikánov.

Debata o krátkodobom financovaní vlády by sa mala na pôde Senátu opäť obnoviť už v sobotu na poludnie miestneho času, uviedla agentúra Reuters.

Komentáre ( 0)