21. 01. 2018 12:51 | BAGDAD/TASR

V Iraku odsúdili na trest smrti Nemku, ktorá sa priznala k členstvu v Islamskom štáte

Ženu odsúdili na trest smrti obesením.

Islamský štát.
Islamský štát. Foto: TASR

Na trest smrti obesením odsúdili v Iraku nemeckú občianku marockého pôvodu, ktorá bola obvinená z členstva v extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie irackého súdu.

Hovorca súdu v Bagdade uviedol, že nemenovaná žena sa priznala, že spolu so svojimi dvoma dcérami sa stala členkou IS po tom, čo vycestovala z Nemecka do Sýrie, odkiaľ neskôr odišla do Iraku. Obe jej dcéry sa neskôr vydali za bojovníkov IS.

Podľa hovorcu bola žena uznaná za vinnú z "poskytovania logistickej podpory a pomoci teroristickej skupine s cieľom páchania trestnej činnosti". Po dobytí území v severnej a strednej časti Iraku, ktoré kedysi ovládali islamisti, zajali iracké vládne sily viacero cudziniek pôsobiacich v štruktúrach IS.

Odsúdená Nemka - týždenník Der Spiegel ju identifikoval ako Lamiu K. - je jedným zo štyroch občanov Nemecka, ktorých zadržali vlani pri oslobodzovaní mesta Mósul od IS. Okrem nej sa vo väzbe nachádzajú aj jej dcéra Nadia, tínedžerka Linda W. a Fatima M. narodená v Čečensku.

Komentáre ( 0)