23. 01. 2018 11:13 , článok bol aktualizovaný 23. 01. 2018 14:13 | ANCHORAGE/TASR

Pobrežie Aljašky zasiahlo mimoriadne silné zemetrasenie, varovanie pred cunami zrušili

Úrady sa rozhodli zrušiť výstrahu po tom, ako sa nebezpečné vlny na pobreží Aljašky neobjavili.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Varovanie pred cunami vydali v utorok pre pobrežné oblasti Aljašky, kanadskej provincie Britská Kolumbia a západné pobrežie USA po silnom zemetrasení v Aljašskom zálive s magnitúdou 7,9, informovala spravodajská BBC.

Varovanie sa týkalo štátov Kalifornia, Oregon, Washington, ale aj Havajských ostrovov. V popoludňajších hodinách varovanie pre spomínané oblasti zrušili, informoval portál nbcnews.com.

Mickey Varnadao z centra pre výstrahy v aljašskom meste Palmer uviedol, že v platnosti ešte zostáva odporúčanie pre časti Aljašky - teda, že situáciu bude centrum sledovať a vydávať aktualizované správy každú hodinu.

Podľa Varnadaa sa úrady rozhodli zrušiť výstrahu po tom, ako sa nebezpečné vlny na pobreží Aljašky neobjavili. Zatiaľ neboli hlásené ani žiadne škody.

Zemetrasenie zaznamenali v hĺbke desať kilometrov približne 280 kilometrov od aljašského ostrova Kodiak, uviedla americká geologická služba USGS, ktorá pôvodne oznámila magnitúdu 8,2, potom ju upravila na 7,9.

Úrady poslali obyvateľom na Aljaške varovanie s textom: "Núdzové varovanie. Nebezpečenstvo cunami na pobreží. Choďte na vyvýšené miesto alebo sa presuňte do vnútrozemia".

Úrady na ostrove Kodiak tiež varovali ľudí, aby sa evakuovali, ak žijú v nízko položených oblastiach. Obyvatelia hlásili na sociálnych sieťach, že zemetrasenie bolo cítiť aj v stovky kilometrov vzdialenom aljašskom meste Anchorage, dodáva agentúra AP.

Podľa agentúry AP zatiaľ nehlásili z Aljašky žiadne škody, aj keď doba, keď mali doraziť prvé vlny cunami, už uplynula. Kerry Seifert, odborník na núdzový manažment, však uviedol, že je príliš skoro odhadovať škody, keďže členovia väčšiny komunít sa presunuli do vyšších oblastí.

Obyvatelia hlásili na sociálnych sieťach, že zemetrasenie bolo cítiť aj v stovky kilometrov vzdialenom aljašskom meste Anchorage. Nathaniel Moore, ktorý bol na lodi v meste Kodiak, povedal, že "otrasy trvali dobrú minútu". "Celé mesto sa evakuuje," uviedol pre televíziu CNN v utorok skoro ráno.

Otrasy na Aljaške zaznamenali krátko po polnoci miestneho času - teda o 10.30 h SEČ. Podľa agentúry DPA malo odvtedy trvať niekoľko hodín, kým potenciálne ničivé vlny dorazia k pacifickému pobrežiu Kanady a USA.

Komentáre ( 0)