Správy z vášho kraja:
24. 01. 2018 09:25 | PRAHA/TASR, pg

České médiá o debate prezidentských kandidátov: Zeman v ofenzíve a nervózny Drahoš

Ďalšia debata sa uskutoční tento štvrtok v Českej televízii.

Dvaja kandidáti na českého prezidenta sa stretli v spoločnej debate.
Dvaja kandidáti na českého prezidenta sa stretli v spoločnej debate. Foto: TASR

Miloš Zeman a Jiří Drahoš si počas utorňajšej debaty na obrazovkách televízie Prima vymieňali názory aj na tému migrácie. "Som rád, že českí politici - až na jednu výnimku, ktorá sa volá Jiří Drahoš - súhlasia s tým, že by sme migrantov prijímať nemali," vyhlásil Zeman a pripomenul pritom prejav z minulého roka, v ktorom podľa súčasného prezidenta Drahoš povedal, že prijať 2600 migrantov nie je pre Česko problém.

Bývalý šéf Akadémie vied ČR na to reagoval: "Vaše interpretácie niektorých viet sú úplne úžasné... kvóty odmietam od úplného začiatku." Doplnil tiež, že úradujúci prezident mu uvedený názor len podsúva. Ďalej sa Zemana opýtal, čo v pozícii prezidenta urobil proti tomu, aby bola ČR nútená kvóty prijať, a dodal, že "migrácia sa nerieši v Číne ani v Rusku".

Zeman oponoval, že sa rozhovorov o kvótach zúčastnil, a ozrejmil, že do Pekingu a Moskvy odcestoval kvôli rokovaniam o obchodoch, a nie o utečeneckých kvótach. Ako informoval spravodajský server iDNES.cz, kandidáti rozoberali aj problematiku fajčenia v reštauráciách.

Zeman sa svojho súpera v tejto súvislosti opýtal aj na jeho názor na zákaz fajčenia v reštauráciách. Drahoš mu odvetil, že by si dokázal predstaviť výnimku zo zákazu pre malé krčmy na vidieku. "Výnimočne sa zhodujeme," reagoval na to Zeman.

České médiá stretnutie kandidátov na prezidenta zhodnotili a zhodli sa na tom, že Zeman využil svoje politické skúsenosti.

Redaktor MF DNES Miroslav Korecký vo svojom komentári debatu prezidentských kandidátov zhodnotil a uviedol, že Drahoš nebol schopný udržať so Zemanom krok, no neprehral úplne. Pri súčasnom prezidentovi boli podľa jeho slov badateľné roky politickej praxe, improvizácia a situačný humor.

Debatu podľa aktualne.cz od samého začiatku ovplyvňovalo publikum, z ktorého sa často ozývali hlasné výkriky či potlesk. Zatiaľ čo Drahoša búrlivé prostredie znervózňovalo, Zeman si s ním poradil lepšie. "Na Drahoša doľahla ťažoba preplnenej miestnosti a úlohu zohralo aj futbalovo sa správajúce publikum," uviedol odborník na politický marketing Martin Joachymstál. 

O prvej debate písali aj Hospodářske noviny, redaktor Peter Honzejk uviedol, že duel sa zvrhol na frašku vydávajúcu sa za serióznu debatu. Zeman sa podľa neho osvedčil ako skúsený diskutér, čo však zahŕňalo aj ochotu k akejkoľvek demagógii. Ukázalo sa, že v tomto na ňom Drahoš nemá. Od začiatku debaty bol Zeman v ofenzíve, Drahoš sa váhavo a neisto bránil.

Debata na Prime bola jedným z dvoch duelov pred rozhodujúcim druhým kolom prezidentských volieb v ČR. Ďalšia debata sa uskutoční tento štvrtok v Českej televízii.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?