25. 01. 2018 11:17 | KAPSKÉ MESTO/pg

Takto sa žije v medzinárodne významnom meste, ktorému o tri mesiace dôjde voda

Obyvatelia sa so životne dôležitou tekutinou snažia šetriť čo najviac.

Ľudia si naberajú vodu v meste postihnutom krízou.
Ľudia si naberajú vodu v meste postihnutom krízou. Foto: TASR

Miestni to nazývajú „Day Zero" (Deň nula), keď v Kapskom meste, druhom najväčšom meste Juhoafrickej republiky, „vyschnú" vodovodné kohútiky. Mesto čelí obrovskej kríze súvisiacej s nedostatkom vody, úrady pred pár dňami uviedli, že mesto o ňu príde 22. apríla. Tento týždeň to však upravili na 12. apríla.

 

Neumyté vlasy symbolom zodpovednosti

Obyvatelia sa teraz so životne dôležitou tekutinou snažia šetriť čo najviac. Vodou z kúpeľa splachujú záchody, sprchovanie obmedzujú na 90 sekúnd a veľkým hitom sa stal dezinfekčný gél na ruky. „Neumyté vlasy sa teraz stali symbolom sociálnej zodpovednosti," uviedol miestny Darryn Ten pre CNN.

Ani to však nie je dosť, podľa starostky Patricie De Lille sa stále nájdu ľudia, ktorí v sebe cit pre šetrenie neobjavili. Spotreba je stále o 86 litrov väčšia, ako stanovený cieľ. „Je neuveriteľné, že väčšine ľudí je akoby jedno, že sa blížime k Dňu nula. Už ich viac nemôžeme prosiť, musíme ich prinútiť, aby šetrili," napísala v stanovisku starostka.

Od prvého februára budú môcť obyvatelia užívať iba 50 litrov vody na osobu na deň. 

Tri faktory

Ako sa však mohlo stať, že významné mesto s medzinárodným postavením, ktoré ročne priláka tisícky turistov, čelí takejto kríze? Podpísalo sa pod to najhoršie sucho za posledné storočie, štvormiliónová populácia, ktorá aj naďalej rastie, ale aj globálne otepľovanie, píše CNN.

Nedostatok vody vyvolal v obyvateľoch ich kreatívne cítenie. Niektorí využívajú vodu, v ktorej varili zemiaky, na pranie oblečenia, iní si vodu na umývanie rúk a riadu šetria aj na polievanie kvetov.

Aj kreativita však spôsobila problémy. „Ľudia kupujú všetko, čo udrží vodu. V obchodoch už pomaly nenájdete žiadne vedrá, kupujú tak odpadkové koše, vázy či obrovské škatule," vysvetlil miestny Richard Stubbs. 

Situácia v meste sa stále zhoršuje.
Situácia v meste sa stále zhoršuje. Foto: TASR
 

Útek z mesta

Aj napriek tomu, že využívajú vodu na potreby v domácnosti, piť ju veľmi nechcú. Obávajú sa totiž, že je závadná. Niekoľko detí sa už totiž sťažovalo na bolesti brucha. Ľudia si však uvedomujú, čo sa v ich meste odohráva a majú strach.

„Najmä keď sa pozriete na vyschnutú priehradu, z ktorej sme zvykli čerpať vodu," povedala obyvateľka Anne Verbist.

Tí, ktorí majú prostriedky na to, aby Kapské mesto opustili kým kríza prejde, tak plánujú urobiť. Starí, hendikepovaní a chudobní však ostávajú.

A plán, ako chce mesto problém vyriešiť, je v nedohľadne.

Komentáre ( 0)