Správy z vášho kraja:
25. 01. 2018 22:12 | PRAHA/TASR

Jiří Drahoš vyjadril názorovú blízkosť Andrejovi Kiskovi

Obaja kandidáti - Drahoš i Zeman - majú názorovo blízko k bývalému nemeckému prezidentovi Joachimovi Gauckovi.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V druhej časti finálového politického duelu pred českými prezidentskými voľbami odpovedali kandidáti, Miloš Zeman a Jiří Drahoš, na otázky ústavných činiteľov i verejnosti.

Finálový duel moderovala Světlana Witowská a v priamom prenose ho vysielali české verejnoprávne televízie ČT1 a ČT24. Debata v trvaní 90 minút bola rozdelená do troch častí a obaja kandidáti si na ňu mohli priviesť 30 svojich priaznivcov.

Predseda českého Senátu Milan Štech sa spýtal, či je správne, aby prezident podporoval jedného z kandidátov vo voľbách v cudzej krajine. Zeman odpovedal, že svoju podporu rakúskemu politikovi Norbertovi Hoferovi si s jeho protikandidátom Alexandrom Van der Bellenomm, ktorý nakoniec voľby vyhral, vyjasnil. Pokiaľ by niekto z vedúcich predstaviteľov V4 podporil Drahoša, bolo by to podľa Zemana jeho sväté právo.

Predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček sa spýtal, ako by mala za desať rokov vyzerať Európska únia.

Zeman sa označil za eurofederalistu, nie za zástancu európskeho unitárneho štátu. "Európska federácia znamená, že EÚ by mala mať spoločnú zahraničnú politiku, obrannú politiku a niektoré ďalšie princípy, napríklad sociálne alebo ekonomické politiky," pokračovala hlava štátu, ktorá by posilnila aj ochranu vonkajších hraníc.

Drahoš o sebe konštatoval, že nie je federalistom. "Bol by som rád, aby čo najskôr bola ČR sebavedomým a dôstojným partnerom štátom EÚ. A to teraz tak nie je, kvôli pasívnemu postoju vlád a súčasného prezidenta," odpovedal Drahoš. Prahu podľa neho nie je počuť v Bruseli ani v Európe, a to je podľa neho potrebné zmeniť.

Moderátorka Witowská sa opýtala kandidátov, či by iniciovali referendum o zotrvaní Česka v EÚ. Podľa Drahoša ide o dobrý nástroj na komunálnej úrovni, no problematický nástroj, pokiaľ ide o rozhodovanie o zásadných politických a geopolitických veciach, pri ktorých by takéto referendum neinicioval.

Zeman k tejto otázke povedal: "Domnievam sa, že je treba rešpektovať právo občanov rozhodovať i o dôležitých geopolitických otázkach celoštátnym referendom."

Profesor Drahoš na margo témy kvót pri prijímaní migrantov povedal: "Som človek, ktorý od začiatku hovorí, že kvóty sú zlé." Podľa Drahoša je treba pomáhať ľuďom v krajinách, odkiaľ migrácia pochádza. Drahoš sa ďalej ohradil proti výrokom, že je za prijatie utečeneckých kvót. Zeman by do ČR nepúšťal žiadnych ilegálnych migrantov.

Obaja kandidáti - Drahoš i Zeman - majú názorovo blízko k bývalému nemeckému prezidentovi Joachimovi Gauckovi. Drahoš navyše spomenul aj svoj obdiv a názorovú blízkosť k slovenskému prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?