Správy z vášho kraja:
27. 01. 2018 16:45 , článok bol aktualizovaný 27. 01. 2018 17:36 | BRATISLAVA/TASR

Čo rozhodlo o víťazstve Zemana? Tu sú názory politológa a analytika

Jedným z dôvodov bola vysoká volebná účasť. Prečítajte si, aké boli ďalšie dôvody.

Český prezident Miloš Zeman.
Český prezident Miloš Zeman. Foto: TASR

K víťazstvu Miloša Zemana v českých prezidentských voľbách nepochybne prispela vysoká volebná účasť, no rozhodujúcim prvkom bol fakt, že sa v televíznych debatách ukázal v dobrej kondícii, ktorá mu dovolí viesť prezidentský úrad. Myslí si to politológ Daniel Kerekeš.

Volebný expert z brnianskej Masarykovej univerzity je presvedčený, že tento fakt zavážil u nerozhodnutých voličoch výraznejšie ako samotné debaty a diskusie v nich. "Na obrazovke sa ukázal ako schopný, čulý a primerane svojmu veku vitálny človek. To presvedčilo aj toho, kto mu chcel dať svoj hlas, no nebol si istý, či má Zeman zdravotne na to, aby zvládol päťročný prezidentský mandát," povedal Kerekeš.

K tesnému víťazstvu súčasného prezidenta prispela podľa politológa aj vysoká volebná účasť, aj v tomto smere si Kerekeš myslí, že Zemanovi vyšiel jeho apel, aby ľudia prišli voliť. "Zrejme si to aj jeho štáb dobre uvedomoval, že pri vyššej volebnej účasti má Zeman väčšiu šancu vyhrať, keďže aj zo sociologických výskumov vieme, že pri väčšej účasti je tendencia voliť skôr doľava," uviedol Kerekeš.

Politológ zároveň poukázal na fakt, že prezidentské voľby, vzhľadom na vyrovnaný a tesný výsledok, zakonzervovali polarizáciu spoločnosti. "Aj ďalších päť rokov bude značne rozdelená, výrazná časť Čechov nebude rešpektovať Miloša Zemana ako svojho prezidenta," myslí si.

Analytik: Voľby boli referendom o Zemanovi a on ho vyhral

České prezidentské voľby boli referendom o Milošovi Zemanovi a on ho vyhral. Tesná väčšina ľudí vyjadrila súhlas s jeho postojmi a politikou. Pre TASR to uviedol riaditeľ pražského Inštitútu pre európsku politiku EUROPEUM Vladimír Bartovic.

"Miloš Zeman je skôr symbolom minulosti a človekom, ktorého voliči sú skôr tí, ktorí nie sú víťazmi demokratickej premeny a transformácie českej spoločnosti. Skôr sú to frustrovaní voliči," povedal Bartovic. Na druhej strane, porazený prezidentský kandidát Jiří Drahoš je podľa jeho slov skôr symbolom orientácie na Západ a EÚ a zastupuje skôr voličov, ktorí sú víťazmi spomínanej transformácie.

"Zemanova popularita často kolísala v čase podľa toho, ako sa práve prezentoval, aké rozhodnutia robil. Momentálne mu ten čas celkom prial. Dokázal veľmi dobre využiť témy, ktoré časť českých voličov považuje za dôležité, ako ochrana republiky proti migrantom," myslí si Bartovic.

Analytik uznáva, že do veľkej miery možno druhé kolo českých prezidentských volieb porovnávať s druhým kolom volieb slovenskej hlavy štátu v roku 2014, kde sa stretli premiér Robert Fico a neskorší víťaz Andrej Kiska. "Na Slovensku však Kiska ľudí presvedčil, Drahoš v Čechách nie. Aj keď nerád by som Fica prirovnával k Zemanovi. Je to iná generácia, iný typ politika," dodal Bartovic.

V druhom kole prezidentských volieb v ČR (26.-27.1.), po sčítaní viac ako 99,7 percenta volebných okrskov, dosiahol doterajší prezident Miloš Zeman 51,5 percenta hlasov, jeho protikandidát, bývalý šéf Akadémie vied ČR Jiří Drahoš dostal 48,5 percenta.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?