30. 01. 2018 10:30 | KREISCHBERG/ROCK

Poplach v rakúskych Alpách, desiatky ľudí musel z lanovky zachraňovať vrtuľník

Záchranári ľudí posadili do horolezeckých sedačiek a pomaly ich z lanovky zlanili dolu.

Na snímke vrtuľník rakúskej armády počas záchrannej akcie.
Na snímke vrtuľník rakúskej armády počas záchrannej akcie. Foto: TASR/AP

Poplach v horách: Za jasného počasia a počas aktívnej prevádzky sa v rakúskych Alpách pokazila lanovka. Približne 150 lyžiarov zostalo visieť vo vzduchu, museli ich zachraňovať vrtuľníkom. Pri akcii nasadili až tri záchranné vrtuľníky. A na mieste zasahovalo až jedenásť tímov horských záchranárov, aby sa lyžiarov podarilo z pokazenej lanovky oslobodiť.

Plne obsadená lanovka Rosenkratz v lyžiarskom centre Kreischberg v Štajersku. Poruchu lanovky spôsobilo pokazené ložisko. „Všetko nakoniec dobre dopadlo a nikto sa nezranil," uviedol hovorca centra Karl Fussi.

Záchranári ľudí posadili do horolezeckých sedačiek a pomaly ich z lanovky zlanili dolu. Ľudia viseli približne sedem až osem metrov nad zjazdovkou. Obrovským šťastím pri celej akcii bolo, že záchranárom prialo počasie. Teplota bola až šesť stupňov a aj napriek tomu, že niektorí ľudia museli sedieť vo vzduchu až tri hodiny, nikto nebol podchladený.

Lanovka premáva v nadmorskej výške 1 700 metrov a na vrchole dosahuje 2 100 metrov. Keď došlo k nehode, operátor lanovky ľudí informoval prostredníctvom rozhlasu. Lanovka bude teraz niekoľko dní mimo prevádzky a musia ju opraviť a skontrolovať, píše denník n-tv.de

 

Komentáre ( 0)