31. 01. 2018 11:01 | WASHINGTON/pg, TASR

Kto je Joe Kennedy, vychádzajúca hviezda demokratov?

Demokrati si ho vybrali, aby predniesol oficiálne stanovisko k Trumpovej správe o stave únie.

Joe Kennedy reagoval na Trumpovu správu o stave únie.
Joe Kennedy reagoval na Trumpovu správu o stave únie. Foto: YouTube/CBSNEWS

Pochádza z jednej z najprominentnejších amerických rodín a mnohí ho považujú za vychádzajúcu hviezdu Demokratickej strany. Kongresman za štát Massachusetts, 37-ročný Joe Kennedy je vnuk niekdajšieho senátora Roberta F. Kennedyho, brata zavraždeného prezidenta Johna F. Kennedyho. Demokrati si ho vybrali, aby predniesol oficiálne stanovisko k Trumpovej správe o stave únie. 

Ľudia ako Trump

Stojac pred čiernym Mustangom, na pódiu v dielni strojárskeho učilišťa v meste Fall River, kongresman opísal prvý rok prezidentovania Donalda Trumpa ako rok plný chaosu, nezhôd a rozdeleného národa.

"Táto administratíva nielen napáda zákony, ktoré nás chránia, ona napáda samotnú myšlienku, že všetci sme hodní ochrany," vyhlásil.

Šéfa Bieleho domu nepriamo nazval tyranom, napísala CNN. „Ľudia ako on môžu udrieť a zanechať stopu, nikdy v histórii USA sa im však nepodarilo pošliapať silu a ducha ľudí spojených v obrane vlastnej budúcnosti," uviedol.

Rok úzkosti, hnevu a obáv

Trump počas prvého roka vo funkcii napríklad nariadil dočasné pozastavenie prijímania utečencov, zakázal vstup do krajiny pre takmer všetkých cestujúcich z niektorých moslimských krajín, požiadal Kongres o uvoľnenie prostriedkov na vybudovanie múru na hranici s Mexikom a vyzval na obmedzenie imigrácie za účelom sceľovania rodín.

Kennedy takisto označil zrušenie Obamacare za zlomyseľný čin. "Uplynulý rok bol pre mnohých rokom úzkosti, hnevu a obáv," zdôraznil Kennedy. 

Nový demokratický program

V prejave predstavil program politickej alternatívy demokratov voči administratíve Donalda Trumpa, ktorý nazval "Better Deal" (Lepší údel), naznačujúc súvislosť so sociálnodemokratickým programom prezidenta Franklina D. Roosevelta (1933-45).

Nový demokratický program podľa Kennedyho obsahuje niektoré požiadavky 21. storočia, ako napríklad zvýšenie minimálnych miezd či platenú rodičovskú dovolenku.

Kennedy vyštudoval právo na Harvardskej univerzite, predtým než sa stal kongresmanom pracoval ako asistent okresného štátneho zástupcu.

Je advokátom za práva imigrantov a LGBT komunity.

Komentáre ( 0)