31. 01. 2018 11:30 | KÁBUL/TASR

Taliban operuje na väčšom území, než sa zdalo. Ohrozuje až 70 percent Afganistanu

Podľa údajov BBC Taliban plne kontroluje 14 okresov krajiny - čo sú štyri percentá územia krajiny - a aktívne pôsobí v ďalších 263 okresoch.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Militanti radikálneho fundamentalistického hnutia Taliban pôsobia na 70 percentách územia Afganistanu. Svedčia o tom výsledky štúdie, ktorú v noci na stredu zverejnila britská spravodajská stanica BBC.

Kontrolujú oveľa rozsiahlejšie územia

Afganská vláda tieto tvrdenia odmietla s tým, že má pod kontrolou väčšie územie, ako uvádza správa. Nedávno sa však Taliban a džihádistická organizácia Islamský štát prihlásili k zodpovednosti za útoky spáchané aj priamo v hlavnom meste Kábul a jeho okolí.

Podľa údajov BBC Taliban plne kontroluje 14 okresov krajiny - čo sú štyri percentá územia krajiny - a aktívne pôsobí a "fyzicky je prítomný" v ďalších 263 okresoch, čo je ďalších 66 percent krajiny.

BBC na základe svojich zistení konštatuje, že Taliban ovláda oveľa rozsiahlejšie územie, než sa doteraz predpokladalo. Vládne sily ovládajú 122 okresov, pričom však aj na ich území dochádza k útokom Talibanu, uviedla BBC.

Informácie od miestnych

Vo svojej správe konštatuje, že napätie v Afganistane a sila Talibanu sa zvýšili po roku 2014, keď v krajine prestali pôsobiť medzinárodné sily.

Afganskí vládni činitelia i americký prezident Donald Trump na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v Afganistane reagovali tým, že vylúčili rozhovory s Talibanom, poznamenala BBC.

Trump okrem toho oznámil, že pôsobenie americkej armády v Afganistane nemá časový rámec. BBC zbierala podklady pre svoju štúdiu od konca augusta do konca novembra 2017.

Reportéri BBC a ich spolupracovníci po celom Afganistane hovorili s viac ako 1200 miestnymi informátormi, a to v každom z 399 okresov krajiny, aby takto získali reálnejší obraz o pôsobení a útokoch príslušníkov Talibanu v danom období.

Žijú v ovládaných oblastiach

Všetky informácie získané od respondentov priamo alebo prostredníctvom telefonického rozhovoru boli overované z najmenej dvoch, niekedy aj šiestich ďalších zdrojov.

V niektorých prípadoch reportéri BBC na autobusových staniciach kontaktovali i ľudí prichádzajúcich z odľahlých a ťažko prístupných regiónov, aby získali informácie o situácii v ich bydlisku.

Výsledky bádania BBC naznačujú, že asi 15 miliónov obyvateľov Afganistanu, teda polovica z celkového počtu, žije v oblastiach, ktoré sú ovládané Talibanom alebo tam talibovia neskrývane pôsobia a páchajú útoky.

Taliban je islamistické hnutie, ktoré pôsobí najmä v Afganistane a Pakistane. Vzniklo v roku 1994 v radoch afganských utečencov, ktorí boli nútení opustiť Afganistan počas vojny v rokoch 1979-89 a získali vzdelanie v náboženských školách - madrasách - na území Pakistanu.

Komentáre ( 0)