31. 01. 2018 12:30 | BRATISLAVA/kacs

Pašeráčka Tereza si trest zrejme odpyká v Pakistane

Pakistanský právnik vylúčil, že v prípade odsúdenia by mohla byť vydaná do Česka.

Češka Tereza pri výsluchu.
Češka Tereza pri výsluchu. Foto: YouTube/Jamws Bond

Zhruba pol roka by mohol trvať súdny proces s Terezou H., ktorú začiatkom januára zadržali na letisku v pakistanskom Láhaure s deviatimi kilogramami heroínu.

V stredu (31. 1.) to napísal denník Pakistan Daily, ktorý sa odvoláva na Terezininho pakistanského advokáta Čaudhrího Džaváda Zafara. Právnik súčasne vylúčil, že v prípade odsúdenia by mohla byť vydaná do Českej republiky, vzhľadom na to, že medzi Pakistanom a Českou republikou nie je uzavretá dohoda o vydávaní väzňov, informujú novinky.cz.

Tereza podľa svojho advokáta plne spolupracuje s vyšetrovateľmi. O výške trestu nechcel špekulovať. "Súdny proces bude pravdepodobne ukončený počas šiestich mesiacov," povedal Zafar.

Dostať Češku z pakistanského väzenia nebude ľahké

Denník Daily Pakistan napísal, že ľuďom, ktorí sú usvedčení z pašovania viac ako desiatich kilogramov drog, hrozí v Pakistane doživotné väzenie alebo trest smrti. Za pašovanie menej ako desiatich kilogramov narkotík je v krajine až 10 rokov väzenia. Česká diplomacia upokojuje, že sa trest smrti voči cudzincom neuplatňuje. Potvrdzuje však to, že dostať Terezu z pakistanského väzenia bude veľmi ťažké.

"Česko nemá s Pakistanom dojednanú žiadnu dvojstrannú zmluvu o odovzdávaní odsúdených na výkon trestu," povedala pre novinky.cz Irena Valentová z tlačového odboru českého ministerstva zahraničných vecí.

Pokiaľ bude Tereza právoplatne odsúdená pakistanským súdom, môžu ale úrady, v tomto prípade ministerstvo spravodlivosti, usilovať individuálne o jej odovzdanie na výkon trestu do Českej republiky. Ide však o veľmi náročný a zdĺhavý proces, kedy by sa rokovalo s Pakistanom, za akých podmienok by mohla byť Tereza vydaná, a predovšetkým by s tým musela súhlasiť pakistanská strana.

Colníci v Láhaure zadržali Češku údajne potom, čo prešla cez dve kontrolné stanovištia protidrogových jednotiek cestou na let do Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, odkiaľ sa podľa pakistanskej tlače chystala pokračovať ďalej do Írska. Drogy mala ukryté v batožine. Vypovedala, že o predmetoch ukrytých v jej batožine vedela, netušila však, že ide o heroín.

ZDROJ: Facebook/Daily Pakistan

Komentáre ( 0)