01. 02. 2018 12:50 | BRATISLAVA/kacs

Prepustené kriminálničky opísali drsný život v pakistanskom väzení. Tereza to bude mať ťažké

Takýto režim panuje za múrmi väznice.

Pašeráčka Tereza na súde.
Pašeráčka Tereza na súde. Foto: Facebook/Reprofoto: Daily Pakistan Global

Je to tu hrozné, sťažovala sa vraj pašeráčka Tereza (21) v utorok na súde v Láhaure. A niet sa čo čudovať, život v pakistanskom kriminále pochopiteľne nie je prechádzka ružovou záhradou. Drsné podmienky vo väzení Kot Lakhpat opisuje štúdia založená na rozhovoroch s prepustenými kriminálničkami, píše blesk.cz.

Väzenkyne v Láhaure vstávajú o piatej ráno. Po budíčku bachari otvárajú jednotlivé oddelenia. Raňajky, ktoré pozostávajú z čaju a pakistanského chleba "roti", dostane Tereza o pol hodiny neskôr.

Po jedle majú väzenkyne voľno a môžu sa pohybovať medzi budovami a hovoriť s ostatnými. Väčšinou sa v tomto čase umývajú alebo perú oblečenie. Ak im dozorcovia neuložia nejaké úlohy, ako je upratovanie ciel, spoločných miestností a toaliet.

Obed sa v kriminále Kot Lakhpat podáva o 11.00h. Väčšinou ide o hovädzie, šošovicu alebo zeleninu opäť s chlebom "roti". Kvalita jedla nie je zrejme príliš dobrá a prepustené väzenkyne si často sťažovali na to, že býva nedovarené.

Ak by Tereza chcela a mohla si to dovoliť, môže si vo väznici variť sama alebo so spoluväzenkyňami. Rád to nezakazuje, k dispozícii však nie je žiadna kuchyňa alebo iné vhodné miesto pre prípravu jedla. Pred jednou z budov je síce improvizované ohnisko, kde sa občas spaľujú konáre a odpadky, to je však využiteľné len pri vhodnom počasí.

Deň pre odsúdených v podstate končí už o štvrtej popoludní, kedy dostávajú večeru a musia sa vrátiť do ciel, pretože bachari jednotlivé oddelenia zase zamykajú.

Podľa českého konzulátu dostala Tereza minulý týždeň balíček základných potrieb. Ten si zrejme schovala do uzamykateľnej skrinky, ktorá jej bola pridelená. Tam môže skladovať hygienické potreby, oblečenie alebo potraviny. Niektoré väzenkyne, ktoré majú podporu zvonka, však potrebujú pred ostatnými ukryť väčší objem potravín a najmä cenné ovocie. Často ho vraj preto schovávajú pod posteľou.

Tereza musí tvrdý režim pakistanského kriminálu vydržať ešte najmenej šesť mesiacov, než padne rozsudok. Podľa jej právnika je do tej doby úplne vylúčené, že by mohla byť vydaná do Česka, pretože medzi oboma krajinami neexistujú príslušné zákony.

ZDROJ: Facebook/Daily Pakistan

Komentáre ( 0)