01. 02. 2018 16:00 | PRAHA/pg

Z českého senátora sa stal "duch". Na rokovaní sa neobjavil už zhruba rok a pol

Senátor sa celý plat po kritike rozhodol posielať na charitu.

Zlínsky senátor František Čuba.
Zlínsky senátor František Čuba. Foto: Profimedia.sk

Na listy nereaguje, na rokovania nechodí a nikto nevie, čo s ním je. Jeho rezignácia je aj napriek tomu, zdá sa, v nedohľadne. Zo zlínskeho senátora Františka Čubu sa za posledný rok a pol stal akýsi „duch" hornej komory českého parlamentu.

Dva listy bez odpovede

Na schôdzi sa naposledy ukázal 24. augusta 2016, krátko po tom musel absolvovať operáciu tráviaceho traktu. A hoci mu podľa jeho asistenta zotavenie sa netrvalo dlho, na pôdu Senátu už odvtedy nevkročil. Nemocenské dávky však nepoberal.

O prípade „nezvestného" senátora informoval portál Českého rozhlasu, ktorý komunikoval s predsedom Senátu Milanom Štěchom.

Ten totiž Čubovi krátko po Novom roku poslal už v poradí druhý list, v ktorom ho vyzval na rezignáciu.

Už vlani na jeseň ho totiž okolie zlínskeho senátora informovalo, že Čuba rezignáciu zvažuje. Keďže sa do konca roka nič nestalo, Štěch sa ho rozhodol znovu vyzvať, aby v prípade, že nebude môcť mandát zo zdravotných dôvodov vykonávať, opäť zvážil odchod. Ani po troch týždňoch sa však žiadna odpoveď nedostavila.

„Mám obavy, či je vôbec ešte schopný komunikovať, slušnosť je totiž odpísať," uviedol pre irozhlas.cz Štěch.

Dochádza do regionálnej kancelárie

List podľa neho nebol zložitý a akákoľvek odpoveď mohla prísť. „Stačil by tam jeho podpis. Aspoň by som vedel, že komunikuje. Takto neviem, či o tom liste vie, či je na neho schopný odpovedať," rozhorčoval sa predseda Senátu, ktorý dodal, že je to neseriózne aj voči voličom, ktorých zlínsky senátor zastupuje.

Čubov asistent Milan Frnka na to uviedol, že nie je isté, či na list vôbec odpovie. Svoju absenciu prostredníctvom asistenta obhajuje tým, že aj napriek tomu, že sa nezúčastňuje na rokovaniach v Prahe, každý deň dochádza do regionálnej kancelárie.

Po kritike senátorských kolegov a samotného vedenia Senátu sa Čuba rozhodol celý plat, vrátane náhrad, približne 120-tisíc českých korún (v prepočte 4700 eur), posielať na charitu pod vedením senátorského kolegu.

Podľa Frnku sa Čuba chcel zúčastniť na februárovej schôdzi, no ani to vraj nie je isté.

Komentáre ( 0)