03. 02. 2018 19:30 | BROOKWOOD/TV Markíza

V anglickom Brookwoode pochovali generála Otta Schwarza, legendu boja proti fašizmu

Patril medzi 260 Slovákov, ktorí bojovali v službách kráľovského letectva počas 2. svetovej vojny.

Vo Veľkej Británii sa rozlúčili so slovenským rodákom - generálom Ivanom Ottom Schwarzom.
Vo Veľkej Británii sa rozlúčili so slovenským rodákom - generálom Ivanom Ottom Schwarzom. Foto: TV Markíza

Bojoval za našu slobodu a pád hitlerovských vojsk. No napriek tomu takýchto hrdinov pohlavári po vojne prenasledovali. Vo Veľkej Británii sa so všetkými vojenskými poctami rozlúčili so slovenským rodákom - generálom Ivanom Ottom Schwarzom.

Generál Ivan Otto Schwarz - rodák z Bratislavy, zomrel začiatkom januára. Hoci prežil väčšiu časť svojho života vo Veľkej Británii, na Slovensko nezabudol.

Do Veľkej Británie odišiel v roku 1939 - pôvodne študovať. Všetko sa ale nakoniec zvrtlo. Klamal o svojom veku, pretože ako 16-ročný bojovať v armáde nemohol a bol zaradený ako jeden z bojovníkov, ktorý nenávideli fašizmus.

Patril medzi 260 Slovákov, ktorí bojovali v službách kráľovského letectva počas 2. svetovej vojny. Nalietal vyše 1200 hodín. Schwarz bol palubný strelec a v roku 1943 aj jeho zásluhou potopili nemeckú loď Alsterufer v Biskajskom zálive.

Táto loď prevážala ročné zásoby wolframu pre zbrojovky. Hitlera tak výrazne oslabili. Kamarát generála Schwarza Emil Boček si zaspomínal, ako sa k nim Briti počas vojny správali. Slováci podľa neho mali veľmi dobrú povesť a Briti si ich vážili.

Po vojne ale žiadna sláva neprišla. Bojovníkov prenasledovali a zatvárali do väzenia. Generál Schwarz stihol ujsť.

Dcéra vojnového veterána Kristína, ktorá býva v Španielsku, priletela na poslednú rozlúčku s dcérami a manželom.

Generála pochovali do spoločného hrobu s jeho manželkou Jarkou. Odpočívať v pokoji bude aj v blízkosti svojich kamarátov vojnových veteránov.

Odkaz našich vojakov z druhej svetovej vojny pretrváva do dnes. Nikdy by sme nemali zabúdať na tých, ktorí nám vybojovali slobodu.

 

Komentáre ( 0)