07. 02. 2018 08:19 | BERLÍN/TASR

Šéf nemeckej polície varoval, že militanti z IS budú radikalizovať utečencov

Nemecko v súčasnosti monitoruje 743 ľudí s napojením na extrémnych islamistov.

Džihádisti majú nový spôsob vraždenia. Rukojemníkov nechajú vybuchnúť.
Džihádisti majú nový spôsob vraždenia. Rukojemníkov nechajú vybuchnúť. Foto: YouTube

Šéf nemeckého Spolkového kriminálneho úradu (BKA) Holger Münch v utorok varoval pred "možnou islamistickou hrozbou", ktorú predstavuje teroristická skupina Islamský štát (IS) v krajine, pričom rizikom je predovšetkým radikalizácia utečencov. 

"V Nemecku čelíme neustále silnejúcej potenciálnej hrozbe islamistov," uviedol šéf BKA Münch na Kongrese európskej polície v nemeckej metropole Berlín. Aj keď tzv. Islamský štát v posledných mesiacoch stratil územia v Sýrii a Iraku, militanti sú podľa Müncha veľmi "prispôsobiví".

Nemecko v súčasnosti monitoruje 743 ľudí s napojením na extrémnych islamistov, čo je výrazný nárast v porovnaní s rokom 2013, keď bol tento údaj 139 osôb. Zo zmenšujúceho sa kalifátu Islamského štátu na Blízkom východe sa do Nemecka vrátilo údajne 970 ľudí. "Sme si vedomí, že riziko súvisiace s prúdom utečencov sa nezmenšilo," povedal Münch, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Vyzval na intenzívnejšiu spoluprácu po celom Nemecku a Európe v boji proti islamistickému násiliu, a to za pomoci elektronických kanálov. "Musíme sa zlepšiť v počítačovej gramotnosti," dodal šéf nemeckého BKA. Na dvojdňovom kongrese v Berlíne má predniesť prejav okolo 1300 odborníkov na bezpečnosť zo 60 krajín.

Komentáre ( 0)