07. 02. 2018 10:55 | BERLÍN/TASR

V Nemecku bude pokračovať veľká koalícia, konzervatívci a sociálni demokrati uzavreli dohodu

Návrh koaličnej dohody budú teraz musieť schváliť hlasovaním všetci členovia SPD, ktorých je 463.723.

Angela Merkelová a Martin Schulz
Angela Merkelová a Martin Schulz Foto: TASR/AP Photo/Markus Schreiber

V Nemecku bude opäť vládnuť tzv. veľká koalícia konzervatívneho bloku CDU/CSU a sociálnych demokratov. Dohodli sa na tom v stredu v Berlíne po takmer 24 hodinách vyjednávači zúčastnených strán, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z prostredia rokovaní.

Podľa informácií agentúry DPA a denníka Die Welt pripadnú SPD ministerstvá zahraničných vecí, financií, práce a sociálnych vecí, rodiny, spravodlivosti a životného prostredia. V kompetencii bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) bude podľa agentúry Reuters ministerstvo vnútra, ktoré má riadiť šéf strany Horst Seehofer, ako aj rezorty dopravy a rozvojovej pomoci.

Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkelovej dostala ministerstvá obrany a hospodárstva. Návrh koaličnej dohody budú teraz musieť schváliť hlasovaním všetci členovia SPD, ktorých je 463.723.

V členskej základni strany však existuje pomerne silná opozícia proti obnoveniu veľkej koalície so stranami únie. Od začiatku tohto roka pribudlo v SPD 24.339 nových členov, ktorých získali odporcovia veľkej koalície, najmä mládežnícke krídlo SPD (Jusos), a to sloganom "Tritt ein, sag nein" (Staň sa členom, hlasuj proti).

Výsledok hlasovania by mohol byť známy 3. alebo 4. marca. Voľby z 24. septembra priniesli stranám CDU/CSU aj SPD najhorší výsledok od roku 1949. Sociálni demokrati pôvodne avizovali odchod do opozície.

O opätovnej vládnej spolupráci začala trojica strán rokovať po tom, ako Merkelovej nevyšiel prvý pokus o vytvorenie koalície so zelenými a liberálmi.

Komentáre ( 0)