11. 02. 2018 17:16 | LONDÝN/TASR

Najväčšia humanitárna organizácia v Británii utajila ďalší sexuálny škandál: Teraz v Čade

Oxfam sa k prípadu zatiaľ nevyjadril.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: AP

Medzinárodná humanitárna organizácia Oxfam zatajila obvinenia, že jej personál v Čade platil za pohlavný styk s mladými ženami. Informovali o tom v nedeľu britské noviny Observer. 

Túto správu zverejnili niekoľko dní po tom, ako Oxfam poprel, že utajil podobný škandál na Haiti, píše agentúra DPA.

Bývalý nemenovaný pracovník Oxfam v Čade v rozhovore pre noviny Observer povedal, že "ženy, o ktorých sme boli presvedčení, že boli prostitútkami, opakovane pozývali do domu tamojšieho tímu Oxfam". Uviedol, že v roku 2006 prepustili v tejto súvislosti vedúceho pracovníka. 

"Tieto ženy pozývali (v Čade) na večierky. Vedeli sme, že nie sú len priateľkami, ale niečo iné," citovali noviny bývalého humanitárneho pracovníka v tejto africkej krajine.

Ľudia v organizácii Oxfam podľa neho vykonávajú "skvelú prácu, ale ide o celospoločenský problém".

Oxfam sa k príslušnému prípadu zatiaľ nevyjadril. Podľa Observera vo vedení operácií organizácie Oxfam v Čade v tom čase stál Roland van Hauwermeiren (68), ktorý neskôr pracoval na Haiti. 

Noviny dodali, že Roland van Hauwermeiren odišiel zo svojho postu v roku 2011 po tom, ako sa priznal, že ho v jeho vile na Haiti navštívili prostitútky. 

V piatok Oxfam poprel obvinenia, že zatajil škandál na Haiti po tom, ako Times zverejnili podrobnosti o uniknutom vnútornom vyšetrovaní o údajných platbách šiestim mladým ženám, možno aj vrátane mladistvých dievčat, doplnil bývalý zamestnanec Oxfam. 

Britská charitatívna komisia v sobotu uviedla, že napísala spoločnosti Oxfam "naliehavú" žiadosť, "aby o udalostiach na Haiti z roku 2011 poskytla ďalšie informácie".
3 mda clu

Komentáre ( 0)