13. 02. 2018 19:10 | LONDÝN/TV MARKÍZA

Humanitárni pracovníci si platili prostitútky. V sexuálnom škandále sa vynárajú ďalšie obvinenia

V niektorých prípadoch aj dokonca neplnoleté dievčatá.

Britská humanitárna organizácia Oxfam sa topí v sexuálnom škandále.
Britská humanitárna organizácia Oxfam sa topí v sexuálnom škandále. Foto: TV Markíza

Pomáhali chudobným a chorým v rozvojových krajinách, no popri tom sa stíhali aj zabávať s prostitútkami či obťažovať dobrovoľníkov. Pracovníci britskej humanitárnej organizácie Oxfam čelia vážnym obvineniam. A vynárajú sa stále ďalšie.

Najskôr šokovali verejnosť medializované informácie o tom, že humanitárni pracovníci si na Haiti aj v Čade platili prostitútky, v niektorých prípadoch dokonca neplnoleté dievčatá.

Noviny Observer napísali, že vedenie Oxfamu o tom vedelo, no tento škandál a ďalších niekoľko zatajovalo.

Teraz to vyzerá tak, že medzi humanitárnymi pracovníkmi bolo a možno aj stále je niekoľko sexuálnych násilníkov.

„Mali sme výpovede ľudí, ktorí boli svedkami alebo dokonca obeťami znásilnení. Áno, zamestnancami Oxfamu. A v priemere 1 z 10 zamestnancov hlásil, že zažil sexuálne útoky - zo strany kolegov," uviedla Helen Evansová, bývalá zamestnankyňa organizácie Oxfam. 

 

Evansová informovala vedenie, no to problémy neriešilo. V niektorých prípadoch sa obeťami obťažovania podľa nej stali dokonca dobrovoľníci, ktorí zamestnancom Oxfamu pomáhali. Neziskovka sídliaca v Oxforde sa teraz otriasla v základoch. Zástupkyňa šéfa organizácie dala výpoveď.

Ľudia sú pohoršení a nahnevaní. Objavili sa aj petície za to, aby vláda stopla peniaze, ktoré organizácii dáva. V hre je 34 miliónov libier. „Je to to isté, čo sa deje vo Westminstri, v Hollywoode alebo kdekoľvek inde. Nie je organizácia alebo spoločnosť, kde by sa niečo také nedialo," dodala Evansová.

Už teraz je jasné, že na škandály Oxfamu doplatia predovšetkým ľudia v núdzi, ktorým pomáha. Hrozí, že neprídu len o peniaze od britskej vlády, ale aj od darcov.

Komentáre ( 0)