21. 02. 2018 16:10 | SKOPJE/TASR

Macedónsko sa snaží urovnať spory s Gréckom, na diaľnici menia dopravné značky

Macedónska vláda urobila voči Aténam ústupok aj v tom, že sa nedávno rozhodla premenovať hlavné letisko v krajine.

Gesto dobrej vôle voči susednému Grécku - výmena značiek na diaľnici.
Gesto dobrej vôle voči susednému Grécku - výmena značiek na diaľnici. Foto: TASR/AP Photo

Macedónske úrady začali nahrádzať dopravné značky na kľúčovej diaľnici, ktorú predchádzajúca vláda pomenovala po starovekom panovníkovi Alexandrovi Macedónskom. Ide o gesto dobrej vôle voči susednému Grécku.

Názov diaľnice totiž doposiaľ dráždil grécku stranu, keďže Macedónskom sa nazývalo aj panovníkovo starogrécke kráľovstvo, pripomenula v stredu tlačová agentúra AP.

Šéf macedónskej spoločnosti pre údržbu ciest Gajur Kadriu uviedol, že v stredu odstránili prvých 25 dopravných značiek. Macedónska vláda urobila voči Aténam ústupok aj v tom, že sa nedávno rozhodla premenovať hlavné letisko v krajine, v metropole Skopje, ktoré takisto nieslo Alexandrovo meno. 

Odstránili už prvých 25 dopravných značiek.
Odstránili už prvých 25 dopravných značiek. Foto: TASR/AP Photo
 

Nový názov znie Medzinárodné letisko Skopje. Diaľnica dostala názov Priateľstvo.

Macedónsko a Grécko majú už štvrť storočia spor okolo názvu Macedónsko, ale v poslednom období obe krajiny zintenzívňujú rokovania zamerané na vyriešenie záležitosti.

Grécko argumentuje, že názov Macedónsko naznačuje územné nároky na jeho vlastnú, rovnako nazvanú provinciu, a hnevá ho toto "uzurpovanie starovekých gréckych dejín".

Macedónsko je teraz pripravené urovnať spory s Gréckom, ktoré komplikujú vyhliadky tejto bývalej juhoslovanskej republiky na vstup do EÚ i NATO.

Komentáre ( 0)