Správy z vášho kraja:
05. 03. 2018 06:21 | RÍM/TASR

V Taliansku vedie pravicová koalícia, žiadna zo strán nemá parlamentnú väčšinu

Lídrom pravicovej koalície, víťaziacej vo voľbách, bola strana Vpred Taliansko, rovnaký zisk však zaznamenal aj jej partner Liga Severu.

Bývalý taliansky premiér líder strany Vpred Taliansko Silvio Berlusconi a protestujúca polonahá aktivistka hnutia Femen.
Bývalý taliansky premiér líder strany Vpred Taliansko Silvio Berlusconi a protestujúca polonahá aktivistka hnutia Femen. Foto: TASR/AP Photo/Luca Bruno

Svoje právo voliť využilo v nedeľných parlamentných voľbách v Taliansku 71,48 percenta registrovaných voličov. Informovalo podľa agentúry AP talianske ministerstvo vnútra. AP uviedla, že v parlamentných voľbách v roku 2013 bola účasť 75-percentná. Podľa prvých predbežných výsledkov vedie pravicová koalícia, ktorá získala spolu od 33,5 do 36,5 percenta hlasov. 

Lídrom pravicovej koalície, víťaziacej vo voľbách, bola strana Vpred Taliansko (FI), ktorú volilo 13-16 percent voličov. Rovnaký zisk však zaznamenal aj jej partner Liga Severu (LN). Najmenší člen tejto koalície - Bratia Talianska (FdI) - dostal vo voľbách hlasy štyroch až šiestich percent voličov.

Protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) je druhé so ziskom 29,0 až 32,0 percent, vyplýva z exit polls zverejnených televíziou RAI. Na treťom mieste je s 25,0 až 28,0 percentami centristicko-ľavicová koalícia vedená Demokratickou stranou (PD). Koalícia strán pod názvom Slobodní a rovní (LeU), ktorá je radikálnejšia než PD, získala od troch do päť percent a je na štvrtom mieste.

Došlo k situácii, pred ktorou varovali aj analytici

Prvé zverejnené výsledky parlamentných volieb svedčia o tom, že žiadnu zo zúčastnených politických síl nie je možné označiť za víťaza. Došlo totiž k situácii, pred ktorou varovali aj analytici na základe predvolebných prieskumov už pred dvoma týždňami: žiadna z politických strán či koalícií vo voľbách neprekročila hranicu 40 percent, na základe čoho by získala právo zostavovať novú vládu. 

Zatiaľ nie je jasné ani to, ktorá zo strán je v počte hlasov lídrom pravicovej koalície. Ich súboj bude zaujímavý, lebo líder LN Matteo Salvini ešte pred voľbami upozornil, že ak jeho strana získa čo len o jeden hlas viac ako FI Silvia Berlusconiho, LN si bude nárokovať kreslo premiéra. Prieskum verejnej mienky, ktorý si LN objednala u televíznej spoločnosti Sky Italia, hovorí o prevahe LN nad FI o 0,5 percenta hlasov.

Žiadna zo strán nemá absolútnu väčšinu ani v Senáte, ani v Snemovni

Protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) získa zrejme najviac poslaneckých mandátov v oboch komorách talianskeho parlamentu. Absolútnu väčšinu v nich však asi nebude mať žiadna z politických strán a koalícií. Vyplýva to z prepočtov, ktoré v noci na pondelok zverejnila talianska verejnoprávna televízia RAI.

Podľa dostupných prepočtov by M5S malo mať v hornej komore parlamentu 102-122 kresiel. Väčšinu získava strana s najmenej 158 poslancami. V Poslaneckej snemovni by podľa TV RAI mohlo M5S obsadiť od 216 do 236 z celkovo 630 kresiel.

Strany pravicovej koalície združenej okolo subjektu Vpred Taliansko (FI) vedeného expremiérom Silviom Berlusconim by podľa odhadov mohli v Senáte obsadiť 118 až 150 kresiel; pričom krajne pravicová Liga Severu (LN) by tam mala mať 52-62 poslancov, zatiaľ do Berlusconiho FI 46 až 56 poslancov.

V Poslaneckej snemovni by táto pravicová koalícia mohla mať od 248 do 268 mandátov, pričom 122-132 z nich by malo patriť LN a 93-104 FI.

Vládnej Demokratickej strane by malo patriť 42 až 54 mandátov z celkovo 315-členného Senátu. V Poslaneckej snemovni by tejto koalícii mohlo pripadnúť od 107 do 127 mandátov.

Le Penová: Výsledky volieb v Taliansku sú zlou správou pre EÚ

"Európska únia má zlú noc....," napísala vo svojom mikroblogu na sociálnej sieti Twitter líderka euroskeptického francúzskeho Národného frontu (FN) Marine Le Penová, ktorá pripojila k textu rozosmiateho "smajlíka" a hashtagy #Italy #Elections2018. Podľa predbežných výsledkov vo voľbách v Taliansku vedie pravicová koalícia, ktorej súčasťou je aj krajne pravicová Liga Severu (LN) - spojenec Le Penovej FN.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?