08. 03. 2018 19:41 | KÁBUL/TV MARKÍZA

Afganistan nie je len chudoba či terorizmus. Krajina rúca stereotypy lyžiarskymi pretekmi

Na štart sa postavilo 80 lyžiarov, s výnimkou jedného Brita boli všetci miestni.

Lyžiarske preteky v Afganistane oslavujú už svoj ôsmy ročník.
Lyžiarske preteky v Afganistane oslavujú už svoj ôsmy ročník. Foto: TV Markíza

Je to krajina bohatá na prírodné krásy aj archeologické pamiatky. Svet si ju však zväčša spája iba s násilím a terorizmom. A to je zrejme hlavný dôvod, prečo na medzinárodné preteky v lyžovaní pricestoval do Afganistanu len jeden cudzinec.

Výbuchy bômb, teroristické útoky, bieda a zúfalstvo miestnych obyvateľov. Napriek tomu, že nič z toho nie je fikcia, krajina v južnej Ázii ukazuje, že má aj svoju peknú tvár. Zaužívané stereotypy má okrem iného rúcať lyžiarske stredisko v Bamjáne.

„Súčasná vláda má veľký záujem o rozvoj športu, napokon samotný prezident je bývalý atlét. Prvé páry lyží do Afganistanu priviezol v polovici 30. rokov študent z Nemecka. Vzbudil s nimi veľký záujem. Lyžovanie tu síce nemá takú širokú základňu ako v Európe, ale popularita tohto športu rastie," uviedol poradca afganskeho prezidenta Ajhal Ghani.

V stredisku tento rok organizujú ôsmy ročník lyžiarskych pretekov. Na štart sa postavilo 80 lyžiarov, s výnimkou jedného Brita, ktorí skončil druhý, boli všetci miestni. Cudzincov podľa organizátorov odradila bezpečnostná situácia v krajine.

Údolie Bamjánu dávno pred lyžiarskym strediskom preslávila iná pamiatka. Pýšilo sa najvyššou stojacou sochou na svete. Sochy prežili v Afganistane 1500 rokov, no v roku 2001 ich s pomocou výbušnín zničili fanatickí bojovníci Talibanu.

 

Komentáre ( 0)