15. 03. 2018 17:18 | BUDAPEŠŤ/TV MARKÍZA

Maďarsko odsúdilo migranta, aj ilegálne prekročenie hraníc vraj môže byť terorizmus

Ahmedov právnik už avizoval, že proti verdiktu sa plánujú odvolať.

Ahmedovi hrozí sedem rokov za mrežami.
Ahmedovi hrozí sedem rokov za mrežami. Foto: TV Markíza

Verdikt, ktorý pobúril nielen ľudskoprávnych aktivistov. V Maďarsku odsúdili migranta na 7 rokov väzenia za to, že nelegálne prekročil hranice so Srbskom a hádzal na policajtov kamene. Podľa prokurátora sa podieľal na teroristickom čine.

Muž so sýrsko-cyperským občianstvom si v Segedíne vypočul verdikt s putami na rukách, priviazaný o strážnika. Tridsiatnik Ahmed nikoho nezabil. V septembri 2015 bol v skupinke migrantov, ktorá sa snažila prejsť zo Srbska do Maďarska a na hraniciach sa dostala do potýčky s políciou.

Situácia bola dramatická, informovali sme o nej aj v našich Televíznych novinách. Migranti, medzi nimi aj Ahmed, hádzali na policajtov útočili všetkým, čo mali po ruke. Tí odpovedali slzotvorným plynom a vodnými delami. Dvadsať mužov zákona skončilo v nemocnici, dvaja utrpeli ťažké zranenia.

Na záberoch, ktoré majú vyšetrovatelia k dispozícii, vidno, že to bol práve Ahmed, kto vzal do rúk megafón a snažil sa migrantov upokojiť. Na súde sa za svoje správanie voči policajtom prostredíctvom tlmočníka ospravedlnil.

Ahmeda hneď v ten deň zatkli a dnes je jasné, že spoza mreží sa tak skoro nedostane. Podľa Amnesty International spája Maďarsko zámerne migrantov s terorizmom, čo považuje za neprípustné.

Ahmedov právnik už avizoval, že proti verdiktu sa plánujú odvolať.