16. 03. 2018 11:05 | HANOJ/TASR

Uplynulo 50 rokov od masakru vo Vietname. Američania vraždili aj malé deti

Na mieste masakru sa zišli aj preživší civilisti.

50 rokov od masakru vo Vietname
50 rokov od masakru vo Vietname Foto: TASR

Vojnoví veteráni a preživší z radov civilistov si v piatok vo Vietname pripomenuli 50. výročie masakru v dedine My Lai, neslávne známeho vojnového zločinu amerických síl počas vietnamskej vojny.

Spomienkové podujatie, na ktorom sa zúčastnilo vyše 1 000 ľudí z celého sveta, sa konalo na mieste týchto vrážd. Medzi účastníkmi bola i delegácia amerických veteránov zo združenia Veterans for Peace.

Prítomní po minúte ticha položili kvetiny k pomníku obetí v podobe sochy matky s bezvládnym dieťaťom v náručí. Nasledovali modlitby a zapálenie sviečok. Neďaleko tohto pietneho miesta je i múzeum venované masakru.

50 rokov od masakru vo Vietname
50 rokov od masakru vo Vietname Foto: Profimedia.sk
 

Masaker My Lai

Dňa 16. marca 1968 vyslali rotu amerických vojakov Charlie do dediny My Lai so zámerom zneškodniť elitnú skupinu Vietkongu. So žiadnym odporom sa však rota nestretla, namiesto toho zavraždila 504 neozbrojených civilistov.

Masaker, ktorý neskôr odhalil americký novinár Seymour Hersh, polarizoval verejnú mienku Američanov a inicioval protivojnové hnutie v USA. Komunistický Sever informoval o masakri omnoho skôr ako americké médiá.

Okrúhle výročie tejto tragickej udalosti prichádza v čase, keď sú bilaterálne vzťahy medzi Vietnamom a USA najsilnejšie od roku 1995, keď došlo k ich normalizácii. Spojené štáty sú jedným z najvýznamnejších obchodných partnerov Vietnamu.

 

Komentáre ( 0)