26. 03. 2018 08:30 , článok bol aktualizovaný 26. 03. 2018 08:51 | MADRID/TASR

Masový protest v Katalánsku: Pri zrážkach s políciou sa zranilo vyše 100 ľudí

Demonštranti hádzali na policajtov vajcia, fľaše, železné mreže a ďalšie predmety.

Násilné protesty v Katalánsku
Násilné protesty v Katalánsku Foto: TASR

Viac ako 100 ľudí utrpelo zranenia pri nedeľňajších násilných protestoch vo viacerých mestách španielskeho regiónu Katalánsko proti zadržaniu bývalého premiéra Carlesa Puigdemonta v Nemecku.

Len v samotnej katalánskej metropole Barcelona, kde vyšlo do ulíc vyše 50-tisíc ľudí, bolo zranených 98 osôb a najmenej 23 policajtov, informoval denník La Vanguardia. Z menších protestov v Lleide a Tarragone hlásili zdravotníci siedmich zranených.

 

V Barcelone nasadili zasahujúce poriadkové zložky obušky a použili i varovné výstrely do vzduchu. Zadržaných bolo najmenej šesť osôb. Demonštranti hádzali na policajtov vajcia, fľaše, železné mreže a ďalšie predmety.

Predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent vyzval v regionálnej televízii demonštrantov, aby zachovali pokoj.

Násilný protest v Katalánsku
Násilný protest v Katalánsku Foto: TASR
 

Puigdemontovi hrozí 25-ročné väzenie

Puigdemont bol zadržaný v nedeľu krátko predpoludním v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko na základe európskeho zatykača, keď po diaľnici A7 vstúpil z Dánska na územie Nemecka.

Španielsky Najvyšší súd v Madride rozhodol v piatok o opätovnom vydaní európskeho zatýkacieho rozkazu na Puigdemonta a šiestich ďalších katalánskych politikov, ktorí sa zdržiavajú v zahraničí. V prípade, že by sa Puigdemont vrátil do Španielska, hrozilo by mu najmenej 25-ročné väzenie za trestné činy, ktorých sa mal dopustiť svojím podielom na organizovaní vlaňajšieho referenda o osamostatnení Katalánska.

V pondelok bude Puigdemonta predvedú pred krajinského sudcu, ktorý najprv zistí jeho totožnosť. Vyšší krajinský súd potom rozhodne, či pôjde do vydávacej väzby. Súd tiež preskúma, či je odovzdanie Puigdemonta španielskym orgánom "právne prípustné". O jeho vydaní rozhodne až generálna prokuratúra.