27. 03. 2018 09:34 | PEKING/TASR

Do Pekingu prišiel záhadný zelený vlak, špekuluje sa o návšteve Kima

Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo ústami svojej hovorkyne, že o takejto návšteve "nemá vedomosť".

Archívna snímka záhadného vlaku z roku 2010.
Archívna snímka záhadného vlaku z roku 2010. Foto: TASR

Severokórejský vodca Kim Čong-un je s veľkou pravdepodobnosťou v čínskom Pekingu, informovala v utorok americká televízia CNN s odvolaním na nemenovaného predstaviteľa oboznámeného so situáciou ohľadom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo ústami svojej hovorkyne, že o takejto návšteve "nemá vedomosť". Špekulácie sa objavili po tom, ako do Pekingu dorazil v pondelok vlak so zeleným vozňom a žltými horizontálnymi čiarami, nápadne pripomínajúci ten, ktorý pri svojej návšteve čínskej metropoly v roku 2011 použil otec a predchodca súčasného vodcu KĽDR Kim Čong-il. 

 

V meste je rozmiestnený značný počet príslušníkov bezpečnostných zložiek a niektoré cesty uzavreli. Stanica BBC v tejto súvislosti pripomenula, že aj Kim Čong-ilove návštevy v Číne boli potvrdené až po ich skončení a vodcovom odchode.

Čína je dlhodobo najdôležitejším spojencom a diplomatickým ochrancom KĽDR, vzťahy oboch krajín však v poslednej dobe naštrbilo napätie ohľadom severokórejského jadrového programu. 

V Pekingu sú mimoriadne bezpečnostné opatrenia.
V Pekingu sú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Foto: TASR
 

Kim Čong-un podľa oficiálnych informácií od svojho nástupu k moci, ku ktorému došlo pred siedmimi rokmi, z KĽDR ani raz nevycestoval, konštatuje BBC. Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho v marci absolvoval trojdňovú návštevu Švédska, pričom sa nakrátko stretol aj so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom.

Štokholmské rokovania mohli pripraviť pôdu pre zamýšľanú schôdzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorá by sa mala odohrať v máji, avšak jej presný termín ešte nepadol. Kim Čong-un sa má na budúci mesiac stretnúť aj s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

V popoludňajších hodinách vlak čínsku metropolu opustil.

Komentáre ( 0)