28. 03. 2018 12:52 , článok bol aktualizovaný 28. 03. 2018 14:36 | PARÍŽ/TASR

S hrdinom z francúzskej rukojemníckej drámy v supermarkete sa prišli rozlúčiť stovky ľudí

Za prejav hrdinstva bol Beltrame posmrtne povýšený do hodnosti plukovníka.

Arnaud Beltram, zosnulý policajt.
Arnaud Beltram, zosnulý policajt. Foto: TASR

Na nádvorí Invalidovne v Paríži sa v stredu (28.3.) konal štátny smútočný akt na počesť plukovníka žandarmérie Arnauda Beltrama, ktorý minulý piatok utrpel smrteľné zranenie, keď sa pri islamistickom útoku v meste Trebes na juhu krajiny vymenil za rukojemníčku.

Za prejav hrdinstva bol Beltrame posmrtne povýšený do hodnosti plukovníka a bola mu in memoriam udelená aj hodnosť komandéra (veliteľa) Čestnej légie, oznámil vo svojom smútočnom prejave francúzsky prezident Emmanuel Macron.

 

Aj najodvážnejší by zaváhali

Ten vo svojom príhovore vyzdvihol obetu Beltrama, ktorý sa bez zaváhania vydal útočníkovi, aj keď si bol vedomý rizika. Prezident poznamenal, že "aj tí najodvážnejší by zaváhali". Beltrame však podľa neho zostal "verný sám sebe a svojim hodnotám, tomu, čím bol a chcel byť, tomu, čo mu ležalo sa srdci".

Macron spomenul, že keď sa Beltramova matka dozvedela o udalostiach v Trebes a zranení jedného zo zasahujúcich vojakov, okamžite vycítila, že je to jej syn. "Obetoval sa, aj keď vedel, že ide na smrť.

Rozhodol sa takto, lebo inak by si vyčítal, že to neurobil. Byť príkladom bolo preňho zásadnou vecou, morálka ho nútila konať," uviedol Macron.

Na smútočnom akte sa zúčastnili stovky ľudí.
Na smútočnom akte sa zúčastnili stovky ľudí. Foto: TASR
 

Súdržnosť národa

Dodal, že aj do svojho hrdinského činu v Trebes bol Beltrame "synom Francúzska, akými sa Francúzsko hrdí". Macron ho priradil k hrdinom odboja počas druhej svetovej vojny či Jane z Arku, ktorí "za slobodu obetovali aj svoje životy".

Vyslovil tiež želanie, aby Beltramova obeta ovplyvnila mladých ľudí vo Francúzsku. Vyzval, aby "každý občan" bol ostražitý a zaujal občiansky postoj tvárou v tvár "prízemnému islamizmu".

Macron súčasne vyjadril presvedčenie, že Francúzsko túto ďalšiu ťažkú skúšku prekoná aj vďaka "súdržnosti zjednoteného národa". Prisľúbil, že bude dbať, aby sa na Beltrama a jeho pamiatku nezabudlo.

Vojakom celým srdcom

Beltrama pochovajú vo štvrtok (29.3.) v obci Ferrals-les-Corbieres, kde žil so svojou manželkou Marielle. Tá pre kresťanský týždenník La Vie uviedla, že Beltrame bol vojakom celým svojím srdcom. Byť príslušníkom žandarmérie "preňho znamenalo chrániť".

Keď sa rozhodol, že sa vymení za ženu, ktorú páchateľ vzal v obchode Super U v Trebes za rukojemníčku, konal nielen ako vojak, ale aj ako kresťan, dodala. Manželmi boli odvlani a 9. júna mali uzavrieť aj cirkevný sobáš.

Kňaz, otec Jean-Baptiste z opátstva Lagrasse v departemente Aude, ktorý ich na uzavretie cirkevného manželstva pripravoval, pre denník La Croix uviedol, že Beltrame bol mužom hlbokej viery, ktorý sa obetoval za svoju vlasť, národ a blížnych a konal "v duchu Ježišovho odkazu 'Nikto nemá väčšej lásky ako ten, čo svoj život kladie za svojich priateľov'".

Kňaz tiež vyjadril nádej, že Beltramov čin a obeta bude príkladom pre mnohých Francúzov, ktorí sa stanú jeho nasledovníkmi.

Symbol hrdinstva

Beltramov čin sa stal vo Francúzsku symbolom zmyslu pre povinnosť, obetovania, odvahy a hrdinstva.

Mnohé mestá po tomto príslušníkovi žandarmérie už pomenovali ulice či námestia.

Na smútočnom akte na nádvorí Invalidovne sa zúčastnilo niekoľko stoviek osobností z francúzskeho politického a verejného života, ako aj príbuzní ďalších troch obetí útokov islamistu Radouana Lakdima.