03. 04. 2018 11:17 | KEMEROVO/TASR

Ruskí vyšetrovatelia už poznajú príčinu vzniku tragického požiaru v obchodnom centre

V súvislosti s požiarom v Kemerove bolo zadržaných sedem ľudí.

Pri požiari v zábavno-obchodnom centre prišlo o život 64 ľudí.
Pri požiari v zábavno-obchodnom centre prišlo o život 64 ľudí. Foto: TASR

Vyšetrovatelia požiaru v nákupno-zábavnom centre v Kemerove zistili, že jeho príčinou bol podľa všetkého skrat v elektrických rozvodoch. Informoval o tom spravodajský server Lenta.ru. 

 

Nebezpečné káble bez izolácie

Požiar vypukol pravdepodobne v športovo-zábavnom centre, kde pod stropom jednej z miestností viseli vodiče vysokého napätia, čo je v rozpore s platnými normami. Zväzok káblov podľa svedkov visel zo stropu priamo nad bazénom s kockami a loptičkami vyrobenými z ľahko horľavého penového plastu.

V súvislosti s požiarom v Kemerove bolo zadržaných sedem ľudí, ktorí sú podozriví zo zavinenia smrti 64 osôb - z toho bolo 41 detí a 23 dospelých. Podľa hypotézy vyšetrovateľov návštevníci jednej z kinosál po vypuknutí požiaru v obchodnom stredisku izolovali všetky otvory, aby sa do sály nedostal dym, a čakali na príchod hasičov.

Médiá uviedli, že tento postup bol v súlade s obvyklými odporúčaniami. Portál Lenta.ru však uviedol, že v tomto prípade sa práve čakanie na hasičov stalo ľuďom v kinosále osudným - väčšina z nich sa otrávila splodinami horenia. Ich telá sa našli v chodbe pred dverami vedúcimi k ohnisku požiaru. 

 

Nefungovala požiarna signalizácia

Druhý východ zo sály bol pritom už odblokovaný a keby neboli čakali na hasičov a použili ho, zrejme by boli prežili. Vyšetrovanie dosiaľ ukázalo, že v obchodnom centre posledný týždeň nefungovala automatická požiarna signalizácia.

Zamestnanec bezpečnostnej služby po vypuknutí požiaru nezapol výstražný systém, ktorý by bol návštevníkov upozornil na bezprostredné nebezpečenstvo a nutnosť evakuácie. Zablokované boli aj únikové východy.

Tímy ministerstva pre mimoriadne situácie v pondelok ukončili svoje vyšetrovanie a celý spis odovzdali Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie (SK RF). Požiar v kemerovskom nákupno-zábavnom centre Zimná višňa vypukol 25. marca. Za následok mal okrem iného aj demisiu gubernátora Kemerovskej oblasti Amana Tulejeva.

Komentáre ( 0)