05. 04. 2018 23:01 , článok bol aktualizovaný 06. 04. 2018 06:19 | PRAHA/TASR

ČSSD a ANO sa nedohodli na koalícii

V Česku tak stále vláda nie je.

Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. Foto: TASR

Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) a hnutie ANO sa vo štvrtok večer na svojom rokovaní nedohodli na koalícii.

Najvyšší predstavitelia ANO a ČSSD vo štvrtok večer absolvovali schôdzku, od ktorej si obe strany veľa sľubovali. Na stretnutí sa malo vyjasniť, koľko budú mať sociálni demokrati vo vláde ministrov a ktoré z rezortom im pripadnú. ČSSD a ANO sa však napokon nedohodli.

Český premiér v demisii Andrej Babiš v reakcii na neúspech rokovaní vyhlásil, že jeho hnutie ANO na nich preukázalo "veľkú flexibilitu a toleranciu". Babiš podľa spravodajského servera iDNES.cz spresnil, že sociálnym demokratom ponúkol kľúčové ministerstvo spravodlivosti a potom aj ministerstvo práce a sociálnych vecí, ktoré pôvodne nechcel obetovať. Podľa Babiša celé rokovanie s ČSSD "bolo o tom, že sociálna demokracia chce post ministra vnútra pre Hamáčka".

Predseda ČSSD Jan Hamáček sa proti tomuto Babišovmu tvrdeniu ohradil. Jeho strana na rokovaniach navrhovala, že vo vláde nemusí byť ani jeden z oboch predsedov strán, ktoré rokovali o koaličnej vláde. Tento návrh však hnutie ANO odmietlo.

Podľa iDNES.cz sa teraz hnutie ANO môže obrátiť na hnutie SPD Tomia Okamuru, ktoré bolo doteraz na rokovaniach zatláčané do úzadia. Spolu s komunistami a SPD má ANO v Poslaneckej snemovni 115 kresiel.

Poslednou možnosťou sú predčasné voľby, ktoré odmieta prezident Miloš Zeman. Aby boli vypísané, muselo by návrh podporiť 120 poslancov. Na otázku iDNES.cz, ktorý z týchto variantov by uprednostnil, Babiš vyhlásil, že sa poradí s poslaneckým klubom ANO a požiada aj o schôdzku s prezidentom.

Sociálni demokrati na piatok zvolali rokovanie predsedníctva, ktoré by malo potvrdiť krach vyjednávaní o menšinovej koaličnej vláde.

Šéf opozičnej ODS Petr Fiala pre iDNES.cz uviedol, že sa "ukázalo, že Andrej Babiš sa v skutočnosti dohodnúť na vláde nechce a nikdy nechcel. Za šesť mesiacov od volieb nebol schopný prísť s konštruktívnym riešením". Dodal, že Babiš je zodpovedný za súčasnú politickú krízu.

Jiří Pospíšil, šéf TOP 09, si myslí, že Babiš očividne preferuje už len predčasné voľby alebo vládnu spoluprácu s extrémistami: KSČM a Okamurovou SPD.


Komentáre ( 0)