08. 04. 2018 15:58 , článok bol aktualizovaný 08. 04. 2018 16:21 | BERLÍN/TASR

Nemecká polícia prekazila v Berlíne teroristický útok

Polícia zadržala štyri osoby, ktoré chceli útočiť nožmi.

Nemecký policajt na polmaratóne v Berlíne
Nemecký policajt na polmaratóne v Berlíne Foto: TASR

Nemecká polícia prekazila zrejme teroristický útok počas polmaratónu v Berlíne. Informovalo o tom internetové vydanie denníkov Die Welt a Bild.

Príslušníci bezpečnostných zložiek zadržali štyri podozrivé osoby z okolia tuniského atentátnika na jeden z vianočných trhov v Berlíne z decembra 2016 Anisa Amriho.

Hlavný podozrivý mal podľa informácií Die Welt chystať útoky nožom na chodcov a bežcov počas polmaratónu v nemeckej metropole. Motívom mala byť pomsta za Amriho smrť, ktorého na úteku pri rutinnej kontrole zlikvidovali v okolí Milána talianski policajti.

Za týmto účelom si zabezpečil dva mimoriadne ostré nože. Bezprostredné ohrozenie verejnosti údajne nehrozilo preto, že bol muž už dlhší čas monitorovaný príslušníkmi bezpečnostných zložiek.

Jeden z bytov, v ktorých sa následne uskutočnili domové prehliadky, bol dejiskom prehliadky už po predvianočnom útoku v nemeckej metropole v roku 2016.

Pri prehliadke pivničných priestorov v bydlisku jedného zo zadržaných podozrivých reagovali psy cvičené na hľadanie trhavín.

Ak by k útoku v Berlíne bolo došlo, bolo by sa tak stalo podobne ako v sobotu v Münsteri v hojne navštevovanom centre mesta, v ktorom sa zhromaždilo množstvo ľudí. Na 38. ročníku polmaratónu v Berlíne sa v nedeľu zúčastnilo rekordných okolo 32-tisíc bežcov. Teplé jarné počasie vylákalo do ulíc i množstvo divákov.

Berlínsky senátor pre vnútro Andreas Geisel ešte v nedeľu predpoludním informoval, že v súvislosti s útokom v Münsteri nariadil preskúmať už i tak sprísnené bezpečnostné opatrenia. Mobilná jednotka berlínskej policajnej jednotky špeciálneho určenia však už dlhší čas bola pripravená na zadržanie podozrivého priateľa tuniského atentátnika z roku 2016.

Komentáre ( 0)