Správy z vášho kraja:
09. 04. 2018 22:24 | PHOENIX/TASR

Arizona už vyslala k mexickým hraniciam 225 príslušníkov Národnej gardy

Ďalší členovia Národnej gardy ich budú nasledovať v priebehu utorka.

Arizona vyslala k mexickým hraniciam 225 príslušníkov Národnej gardy.
Arizona vyslala k mexickým hraniciam 225 príslušníkov Národnej gardy. Foto: TASR/AP Photo/Ross D. Franklin

Arizona vyslala v pondelok k mexickým hraniciam 225 príslušníkov Národnej gardy. Informoval o tom guvernér tohto amerického štátu Doug Ducey. Na Twitteri zároveň napísal, že ďalší členovia Národnej gardy ich budú nasledovať v priebehu utorka. Ich nasadenie bude podľa vyhlásenia Duceyho kancelárie financovať americká vláda, informovala agentúra AP. 

Členovia gardy budú poskytovať pohraničnej stráži leteckú, prieskumnú, operačnú a logistickú podporu. Pomáhať tiež majú s výstavbou miestnej infraštruktúry, čím ušetria čas federálnymi agentom, strážiacim hranice. 

Opatrenie je reakciou na výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý minulý týždeň povedal, že chce, aby bolo na stráženie mexicko-amerických hraníc nasadených 2000-4000 príslušníkov Národnej gardy. Bojovať tam podľa jeho slov majú proti obchodovaniu s drogami a nelegálnemu prisťahovalectvu.

Podľa AP už k hraniciam príslušníkov Národnej gardy vyslal aj Texas a podporu tejto Trumpovej výzve vyjadrila aj guvernérka štátu Nové Mexiko, ktorý však zatiaľ členov gardy na hranice nevyslalo. Naopak Kalifornia - ďalší americký štát hraničiaci s Mexikom - sa doposiaľ nerozhodol, či Trumpovej výzve vyhovie. Hovorca tamojšieho demokratického guvernéra Jerryho Browna uviedol, že ju zvažuje.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?