10. 04. 2018 10:08 , článok bol aktualizovaný 10. 04. 2018 10:57 | LONDÝN/TASR

Dcéru Sergeja Skripaľa prepustili z nemocnice, ukryli ju na tajné miesto

Jej prepustenie potvrdili predstavitelia nemocnice v Salisbury.

Julija Skripaľová, dcéra agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa
Julija Skripaľová, dcéra agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa Foto: TASR

Juliju Skripaľovú, ktorá sa spolu so svojím otcom Sergejom stala začiatkom marca v anglickom meste Salisbury obeťou útoku nervovoparalytickou látkou novičok, prepustili v pondelok z nemocnice. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica Sky News.

 

Prepustenie Julije Skripaľovej z nemocnice potvrdili predstavitelia nemocnice v Salisbury. Skripaľovú následne previezli na bezpečné miesto.

Jej otec, Sergej Skripaľ, zostáva naďalej v nemocničnej starostlivosti. Podľa slov lekárov sa zotavuje pomalšie než Julija, robí však pokroky a jeho stav sa zlepšuje. Vyjadrili nádej ohľadne jeho skorého prepustenia.

 

Bývalého dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa (66) a jeho dcéru Juliju (33) našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v Salisbury, kde Skripaľ žil. Oboch po útoku hospitalizovali, pričom dlho boli v kritickom stave. Ich stav sa však podľa vedenia nemocnie, v ktorej sú hospitalizovaní, zlepšil a momentálne už nie je považovaný za kritický.

Británia z útoku na dvojicu, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok a všetky ostatné špekulácie odmieta, pričom tvrdí, že program vývoja takejto bojovej látky nebol ani v ZSSR, ani v Rusku. Moskva súčasne žiada od Londýna ospravedlnenie a odpoveď na otázku, na čom sú jeho tvrdenia založené.