13. 04. 2018 15:45 | LONDÝN/pg

Rusi sledovali Skripaľovej email a testovali novičok na kľučkách, tvrdia Briti

Národný bezpečnostný poradca britskej vlády Sir Mark Sedwill to napísal v liste adresovanom NATO.

Julia Skripaľová.
Julia Skripaľová. Foto: Facebook/JuliaSkripal

Národný bezpečnostný poradca britskej vlády Sir Mark Sedwill v piatok (13.4.) v liste adresovanom NATO napísal, že ruská tajná služba sa zaujímala o dcéru bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa Juliu už pred piatimi rokmi.

Od roku 2013 mali totiž ruskí tajní sledovať jej emailový účet. BBC uviedla, že v liste Sedwill tiež písal o tom, ako Rusko trénovalo „špeciálne jednotky" na manipuláciu s nervovými látkami. Podľa neho ich testovali a nanášali na kľučky od dverí.

Presne tak podľa polície prišla Julia s otcom do kontaktu s novičokom.

Sedwillovým listom adresovaným generálnemu tajomníkovi Aliancie Jensovi Stoltenbergovi britská vláda prvýkrát naznačila, že disponuje informáciami, že Rusi sa o Skripaľovcov v minulosti zaujímali.

Sedwill uviedol, že postoj Británie v celej kauze sa nemení . Podľa neho len Rusko mohlo mať technické prostriedky, skúsenosti a aj motív na útok na Skripaľa a jeho dcéru.

„Neexistuje žiadne ďalšie pravdepodobné vysvetlenie," povedal.

V liste sa takisto píše, že ruský prezident Vladimir Putin bol zapojený do ruského chemického programu. Je podľa neho vylúčené, aby sa akákoľvek iná republika bývalého Sovietskeho zväzu po vyhlásení nezávislosti mohla dostať k chemickým zbraniam.

Rusko akúkoľvek spojitosť s útokom odmieta. Juliu Skripaľovú v pondelok (9.4.) prepustili z nemocnice po mesiaci od útoku, jej otec zatiaľ stále ostáva v starostlivosti lekárov.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vo štvrtok (12.4.) potvrdila zistenie Británie, že Skripaľovci boli otrávení nervovoparalytickou látkou novičok.