15. 04. 2018 19:11 | SYDNEY/TV Markíza

Austrália opäť zažíva horúce peklo

Horí buš pri Sydney, oheň zničil rozlohu ako jedna bratislavská mestská časť.

Požiar v Austrálii.
Požiar v Austrálii. Foto: Reuters

Obrovský požiar v austrálskom buši pri Sydney zničil už územie veľké ako bratislavské Staré mesto. S plameňmi bojuje vyše 500 hasičov a dobrovoľníkov. Oheň sa nepodarilo dostať pod kontrolu ani v nedeľu, úrady však znížili stupeň ohrozenia.

Požiar vypukol ešte v sobotu na juhozápadnom okraji mesta Sydney a z domovov vyhnal stovky ľudí. Neohrozoval ich iba oheň a dym, ale aj vznášajúci sa žeravý popol. Najpostihnutejšími oblasťami sú predmestie Wattle Grove a vojenské základňa Holsworthy. Sklady s muníciou sa však podarilo zabezpečiť.

Austrálsky premiér vyzdvihol prácu všetkých záchranných zložiek. „Je to najhoršie, čo na nás mohla matka príroda zoslať. Austrálčania však majú silný charakter. Nášho ducha to nezlomí. Všetci hasiči a dobrovoľníci sú odhodlaní bojovať a robia všetko, čo je v ich silách, aby dostali požiar pod kontrolu. Sú to profesionáli. Ďakujem im za to," povedal Malcolm Turnbull.

Boj s ohňom stále komplikuje nepriaznivý vietor a sucho. „Požiar vznikol pri vysokých teplotách. Navyše fúka silný vietor, čo nie je pre aktuálnu sezónu typické. Našťastie doteraz neevidujeme žiadne vážne škody na majetku a čo je dôležitejšie ani obete na životoch," dodal.

Podľa slov komisár hasičov Nového Južného Walesu Shanea Fitzsimmonsa oheň sa správa veľmi agresívne. „Rozširuje sa na východ a na sever. Preto sme museli vydať ďalšie varovania pre rôzne komunity, ktoré by mohli byť neskôr ohrozené," opísal situáciu.

Príčinu požiaru sa vyšetrovateľom zatiaľ zistiť nepodarilo. Polícia však nevylučuje, že ho mohol niekto založiť úmyselne.