19. 04. 2018 08:25 | USA/TASR

Trump: Ak rokovanie s Kim Čong-unom nebude plodné, odídem

Pripravované stretnutie Trumpa s Kim Čong-unom má byť vôbec prvým summitom USA a KĽDR za posledných vyše 60 rokov.

Donald Trump
Donald Trump Foto: TASR

Americký prezident Donald Trump v stredu uviedol, že ak jeho plánované stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom nebude "plodné", bude sa "s úctou odporúčať", napísala agentúra DPA.

Dokonca ešte aj v čase pred stretnutím, ktoré by sa malo uskutočniť v máji alebo júni, ak by mali Spojené štáty pocit, že rokovanie nebude úspešné, "nezúčastníme sa ho", povedal Trump na spoločnej tlačovej konferencii s japonským premiérom Šinzóom Abem, ktoré sa uskutočnila v Trumpovom sídle Mar-a-Lago v americkom štáte Florida.

Trump tiež pripomenul, že s pomocou iných krajín - najmä Číny - prešli vzťahy medzi Spojenými štátmi a KĽDR "dlhý kus cesty".

"Ešte nikdy sme neboli s tým režimom v takomto vzťahu, či tam bol otec, starý otec alebo syn," povedal na stredajšej tlačovej konferencii šéf Bieleho domu.

Trumpove vyjadrenia prišli v čase, keď sa uskutočnila mimoriadne neobvyklá, tajná návšteva riaditeľa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Mikea Pompea v KĽDR.

Pripravované stretnutie Trumpa s Kim Čong-unom má byť vôbec prvým summitom USA a KĽDR za posledných vyše 60 rokov, teda od kórejskej vojny z rokov 1950-53, odkedy trvá vzájomné nepriateľstvo oboch krajín.

Pompeova návšteva sa údajne uskutočnila cez víkend počas veľkonočných sviatkov (30. marca až 1. apríla). Prebehla teda krátko po tom, čo bol Pompeo nominovaný na post ministra zahraničných vecí, na ktorom nahradí Rexa Tillersona.

Komentáre ( 0)