24. 04. 2018 09:22 , článok bol aktualizovaný 24. 04. 2018 12:14 | TORONTO/jh

Výpovede svedkov po útoku v Toronte. Ľudia lietali vzduchom

Vodič údajne stále zrýchľoval a dobre vedel, čo robí.

Dodávka zrážala chodcov v Toronte
Dodávka zrážala chodcov v Toronte Foto: TASR

Vodič, ktorého polícia identifikovala ako 25-ročného Aleka Minassiana z predmestia Richmond Hill, údajne presne vedel, čo robí a útok v Toronte bol zámerný. Bielou dodávkou zrážal ľudí na chodníku, útok neprežilo 10 ľudí.

 

Svedkovia incidentu tvrdia, že muž išiel rýchlo, približne 60 km/h a stále zrýchľoval. Niektorí chodci prežili vďaka tomu, že im včas pomohli okoloidúci ľudia.

Kanadský minister verejnej bezpečnosti Ralph Goodale medzičasom na Twitteri poďakoval záchranným zložkám za odvedenú prácu a incident označil za "odporný útok". O "zámernom" zrážaní chodcov hovorili aj svedkovia.

Tí zároveň zachytili na video vodiča krátko predtým, ako ho zadržala polícia. Na zázname tento muž mieri na policajtov bližšie nešpecifikovaným predmetom, pričom oni naňho kričia, aby sa vzdal. Muža následne polícia bez jediného výstrelu zadržala. Motív jeho činu stále nie je známy. Je to vysokoškolský študent, ktorý údajne nie je napojený na žiadnu teroristickú organizáciu, uviedla televízia CBC.


Svedkovia útoku

Zamestnankyňa IT firmy Michele Kelmanová sa práve vracala s kolegyňou z obeda, keď za sebou počula krik. Otočila sa a videla telá odlietajúce od dodávky. Vozidlo sa rútilo ich smerom. Inštinktívne sa prikrčila k stene a zakryla si hlavu. Keď sa potom rozhliadla okolo, auto už bolo preč.

„Moja kamarátka bola preč. Nemohla som ju nájsť. Všade okolo boli telá," popísala denníku Globe and Mail. Jej kolegyňa sa stala jednou z obetí vodiča dodávky.

„Ten muž vyletel do vzduchu. Pravdepodobne vyššie ako samotná dodávka," uviedol Dainis Covers, kuchár z neďalekej reštaurácie. Ten videl, ako auto zrýchlilo, aby zrazilo muža na priechode pre chodcov.

Svedkyňa Mehrsa Marjaniová bola v tom čase v kaviarni a videla ľudí zrazených na chodníku. „Videla som päť zranených, jedného muža v dobrom stave, ostatní boli asi mŕtvi. Jeden zomrel priamo pred mojimi očami," uviedla.

Dodávka zrážala chodcov v Toronte
Dodávka zrážala chodcov v Toronte Foto: TASR
 

Z výpovede ľudí je zrejmé, že išlo o úmyselný čin. Vodič dodávky išiel po chodníku niekoľko desiatok metrov, uviedol portál idnes.cz.

„Narazil do požiarneho hydrantu a išiel ďalej. Myslel som, že mu nefungujú brzdy. Ale potom som uvidel staršiu pani na autobusovej zastávke. Chcela sa mu uhnúť, ale nepodarilo sa jej to. Narazil do zastávky a všade sa rozletelo sklo," uviedol taxikár Agyeman Badu.

Ľudia, ktorí sa dodávke uhli, okamžite pribiehali na pomoc zraneným. „Určite som videl aspoň päť alebo šesť ľudí, ktorí pomáhali zraneným," prezradil Phil Zullo. Pri útoku sa zranilo najmenej 15 ľudí, niektorí sú vo vážnom stave.

 

 

Komentáre ( 0)