25. 04. 2018 06:00 | LONDÝN/pg

Princ William a vojvodkyňa Kate si môžu dovoliť mať tri deti. Mnoho Britov však nie

Priemerné britské páry si túto možnosť z finančných dôvodov čoraz častejšie nemôžu dovoliť.

William s Kate ukázali svetu svoje tretie dieťa.
William s Kate ukázali svetu svoje tretie dieťa. Foto: Profimedia.sk

Manželka princa Williama vojvodkyňa Kate v pondelok (23.4.) priviedla na svet ich tretieho spoločného potomka.

Zatiaľ čo členovia britskej kráľovskej rodiny si môžu dovoliť mať tri aj viac detí, pretože na pokrytie ich oficiálnych povinností ako členov monarchie dostávajú peniaze a žijú v Kensingtonskom paláci bez povinnosti platenia nájmu, priemerné britské páry si túto možnosť z finančných dôvodov čoraz častejšie nemôžu dovoliť.

Výchova dieťaťa v Británii

Výchova jedného dieťaťa vo Veľkej Británii do dovŕšenia 21 roka jeho života stojí priemerných britských rodičov v prepočte 265-tisíc eur.

Ak žijú v Londýne, suma stúpa na približne 290-tisíc eur, uvádza podľa CNN Centre for Economics and Bussines Research (CEBR). Znamená to, že rodina s tromi deťmi žijúca v Londýne na nich minie viac ako milión eur, v tejto sume však nie sú započítané napríklad školné poplatky.

Priemerný ročný príjem britskej rodiny sa pritom pohybuje okolo 45-tisíc eur a to podľa Britského štatistického úradu už po zdanení.

Oproti minulým generáciám britské ženy rodia v súčasností menej detí a dôvodov môže byť hneď niekoľko.

Vysoké náklady

V 60. rokoch minulého storočia zažívala Británia takzvaný babyboom, v priemere tam mali ženy tri deti. Dnes sa to v priemere udržuje na hranici jedného.

Jeden z dôvodov, pre ktorý sa dvojice rozhodli nemať deti, bol, že by na to finančne nestačili.

Výskum, ktorý uskutočnilo v roku 2014 CEBR ukázal, že 21 percent rodičov odkladali príchod ďalšieho potomka na svet pre stále stúpajúce náklady na výchovu detí.

Menšie zárobky a drahé bývanie

Najmä rodičia mileniáli - narodení v 80. či 90. rokoch - čelia nízkemu rastu ich platov, čo ich môže ovplyvniť v rozhodnutí nemať deti. Výskumníci z Resolution Foundation uviedli, že mileniáli v súčasnosti zarábajú menej, ako generácia medzi rokmi 1960 až 1980.

Nepridáva k tomu ani finančný tlak týkajúci sa bývania a trh s nehnuteľnosťami.

„Na bývanie míňajú oveľa viac peňazí, ako predošlé generácie v rovnakom veku. Za minuté peniaze však dostávajú oveľa menej istoty čo sa týka bezpečnosti a kvality života," uvádzalo sa v správe.

Menej podpory zo štátu pre väčšie rodiny

Za rozhodnutím párov nemať deti stoja podľa šéfa Centra pre výskum sociálnej politik na Loughboroughskej univerzite Donalda Hirscha aj nedávne zmeny vo v zákonoch.

Od roku 2017 britská vláda rodinám s viac ako troma deťmi zosekala finančné príspevky.

Podľa Hirscha to je signál od vlády, aby ľudia nemali viac detí, ak si to nemôžu finančne dovoliť.

Komentáre ( 0)