30. 04. 2018 18:07 | KÁBUL/TASR

Afganského reportéra BBC zabili vo východnej provincii Chóst

Novinára zabili v ten istý deň, ako samovražedný bombový útočník v Kábule pripravil o život najmenej deväť žurnalistov a ďalších šiestich zranil.

Samovražedný bombový útočník pripravil v Kábule o život najmenej deväť žurnalistov a ďalších šiestich zranil.
Samovražedný bombový útočník pripravil v Kábule o život najmenej deväť žurnalistov a ďalších šiestich zranil. Foto: TASR/AP Photo/Rahmat Gul

Jeden z afganských reportérov britskej spravodajskej stanice BBC zahynul proti útoku vo východoafganskej provincii Chóst. Informovala o tom v pondelok samotná stanica BBC.
Dodala, že Ahmad Šáh (29) pracoval pre afganskú redakciu viac ako rok a "už si vybudoval meno ako mimoriadne schopný novinár, ktorý bol uznávaným a obľúbeným členom tímu".

Riaditeľ vysielania BBC World Service Jamie Angus označil smrť novinára za "zničujúcu stratu" a vyjadril "úprimnú sústrasť priateľom Ahmada Šáha, jeho rodine aj celému afganskému tímu BBC". Angus dodal: "Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme v tomto ťažkom období podporili jeho rodinu."Hovorca provinčného guvernéra v Chóste, metropole rovnomennej provincie, oznámil, že Šáha zastrelili. Ďalšie podrobnosti však hovorca Talib Mangal neuviedol.

Novinára BBC zabili v ten istý deň, ako samovražedný bombový útočník v afganskom hlavnom meste Kábul pripravil o život najmenej deväť žurnalistov a ďalších šiestich zranil.

Šéf Bezpečnostného výboru afganských novinárov (AJSC) pre agentúru DPA v pondelok už skôr povedal, že o život prišiel v Kábule "jeden novinár z francúzskej tlačovej agentúry AFP, jeden z Rádia Slobodná Európa (RFE), dvaja z miestnej televízie 1TV, jeden reportér z miestneho spravodajského portálu ToloNews a dvaja z miestnej rozhlasovej stanice Mašál".
Ku kábulskému útoku sa prihlásila militantná organizácia Islamský štát (IS). Bol zároveň najvražednejším útokom zacieleným proti novinárom, a to od pádu režimu fundamentalistického hnutia Taliban v roku 2001, pripomenula tlačová agentúra AP.

Komentáre ( 0)