03. 05. 2018 06:22 | PLANO/TASR

Tínedžer (17) plánoval masovú streľbu v nákupnom centre

Chcel ju spáchať tento mesiac podľa vzoru militantnej organizácie Islamský štát.

Martin Azizi-Yarand
Martin Azizi-Yarand Foto: TASR/Collin County District Attorney's office via AP

Tínedžera z mesta Plano pri texaskej metropole Dallas obvinili z plánovania hromadnej streľby v nákupnom centre, ktorú chcel tento mesiac spáchať podľa vzoru militantnej organizácie Islamský štát (IS). Matina Aziziho-Yaranda obvinili konkrétne z terorizmu.

Prokuratúra okresu Collin, kde sa mesto Plano nachádza, v stredu uviedla, že 17-ročný Azizi-Yarand plánoval zverejniť "Odkaz Amerike" s vysvetlením útoku. Úrady informovali, že tínedžer minul vyše 1400 dolárov na nákup zbraní a taktického výstroja a pokúšal sa prehovoriť aj ďalších ľudí, aby mu pri streľbe plánovanej na máj pomohli.

Príslušné orgány sa o pláne dozvedeli, keď si Azizi-Yarand začal písať s informátorom amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Azizi Yarand je obvinený aj z trestného činu navádzania na vraždu, čo sa v USA trestá smrťou, a z vyhrážania sa terorizmom.

Mladíka zadržiavajú vo väznici okresu Collin, prepustenie na kauciu je možné po zaplatení sumy tri milióny dolárov, uviedla v stredu tlačová agentúra AP.

Komentáre ( 0)