04. 05. 2018 06:31 | PCHJONGJANG/TASR

Severná Kórea presunula trojicu amerických väzňov z pracovného tábora do hotela

KĽDR k tomuto kroku pristúpila pred plánovaným summitom severokórejských a amerických predstaviteľov.

Novoročný prejav Kim Čong-una.
Novoročný prejav Kim Čong-una. Foto: TASR/AP

Severná Kórea presunula troch amerických väzňov z pracovného tábora do hotela. KĽDR k tomuto kroku pristúpila pred plánovaným summitom severokórejských a amerických predstaviteľov.

Akademici Kim Hak Song a Tony Kim a podnikateľ Kim Dong Chul boli presunutí tento týždeň do hotela na predmestí Pchjongjangu na základe nariadení "najvyšších úradov", informovala vo štvrtok stanica Sky News.

Väzni, ktorí majú všetci kórejský pôvod, sú v KĽDR väznení za údajnú špionáž a "nepriateľské skutky". Dostávajú "lekársku starostlivosť, dobrú stravu a ideologickú výchovu", tvrdí juhokórejský aktivista Čo Sung-jong.

Trojicu mužov by mohli prepustiť na slobodu ako gesto dobrej vôle v rámci príprav summitu severokórejského vodcu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa. USA potvrdili, že schôdzka sa bude konať do niekoľkých týždňov.

Nemenovaný juhokórejský činiteľ vyhlásil, že o ich prepustení sa rokuje už niekoľko mesiacov, pričom sa tak má stať už v "najbližšom" čase. Trojicu Američanov uväznili severokórejské úrady v rokoch 2016 a 2017.

Predpokladá sa, že nový šéf americkej diplomacie Mike Pompeo počas svojho tajného stretnutia s Kim Čong-unom v apríli hovoril aj o možnosti prepustenia väzňov. Aj Trump minulý týždeň potvrdil, že rokuje o ich prepustení.

Podľa pozorovateľov kladie Pchjongjang veľký dôraz na podmienky trojice väzňov so zámerom vyhnúť sa opakovaniu prípadu Otta Warmbiera, mladého Američana, ktorého uväznili v KĽDR po tom, ako v roku 2016 ukradol zo svojej hotelovej izby v Pchjongjangu propagandistický plagát. Zomrel šesť dní po tom, ako ho vlani v júni vrátili do USA v kóme.

Komentáre ( 0)