10. 05. 2018 07:30 , článok bol aktualizovaný 10. 05. 2018 10:03 | WASHINGTON/TASR

Americkí väzni prepustení z KĽDR sa vrátili domov. Trump sa poďakoval Kimovi

Trojicu Američanov uväznili severokórejské úrady v rokoch 2016 a 2017.

Prepustených väzňov po príchode do USA privítal Donald Trump s Melaniou.
Prepustených väzňov po príchode do USA privítal Donald Trump s Melaniou. Foto: TASR

Prezident USA Donald Trump privítal vo štvrtok (10.5.)  na Andrewsovej leteckej základni pri Washingtone troch Američanov, ktorých prepustila z väzenia Severná Kórea. Trojicu mužov priviezlo do vlasti vojenské lietadlo typu Boeing C-40 Clipper vybavené zdravotníckym zariadením.

Ďakujeme Kim Čong-unovi

Bývalých väzňov prepravia do vojenského zdravotníckeho strediska Walter Reed National Military Medical Center na zhodnotenie ich stavu a liečbu. "Chceme poďakovať Kim Čong-unovi," povedal Trump, ktorého cituje agentúra AP.

Všetci traja muži - akademici Kim Hak Song a Tony Kim a podnikateľ Kim Dong Chul - majú kórejský pôvod a v KĽDR boli väznení za údajnú špionáž a "nepriateľské skutky". Trojicu Američanov uväznili severokórejské úrady v rokoch 2016 a 2017. Minulý týždeň ich presunuli z pracovného tábora do hotela v Pchjongjangu.

Väzňov prepustili v stredu počas návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v KĽDR, ktorý tam rokoval o detailoch pripravovaného summitu Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una. Pompeo sa vrátil samostatným lietadlom, na základni sa pripojil k Trumpovi, prvej dáme Melanie a viceprezidentovi Mikeovi Penceovi s manželkou.

Podľa pozorovateľov kládol Pchjongjang veľký dôraz na podmienky trojice väzňov so zámerom vyhnúť sa opakovaniu prípadu Otta Warmbiera, mladého Američana, ktorého uväznili v KĽDR po tom, ako v roku 2016 ukradol zo svojej hotelovej izby v Pchjongjangu propagandistický plagát. Zomrel šesť dní po tom, ako sa vlani v júni vrátil do USA v bdelej kóme.

Hlboké ocenenie vláde

Americké ministerstvo zahraničných vecí ešte v stredu zverejnilo vyhlásenie väzňov, prostredníctvom ktorého vyjadrili svoje "hlboké ocenenie" vláde Spojených štátov, prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ministrovi zahraničia Mikeovi Pompeovi a Američanom za návrat domov.

Vyhlásenie citované agentúrou AP zverejnilo americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu popoludní miestneho času krátko po tom, ako sa lietadlo s mužmi zastavilo na dotankovanie na americkom území Aljašky.

"Radi by sme vyjadrili hlboké ocenenie vláde Spojených štátov, prezidentovi Trumpovi, ministrovi Pompeovi a Američanom za to, že nás priviedli domov," uviedli vo vyhlásení. "Ďakujeme Bohu, a všetkým našim rodinám a priateľom, ktorí sa modlili za nás a za náš návrat."

 

Komentáre ( 0)